مراقب آب جاری از شیر باشید! می تواند کشنده باشد

مراقب آب جاری از شیر باشید! می تواند کشنده باشد
مراقب آب جاری از شیر باشید! می تواند کشنده باشد

📩 20/11/2023 11:54

در فضاهای زندگی؛ برای شستن دست ها، مسواک زدن، دوش گرفتن، یعنی برای مراقبت شخصی و نظافت منزل، بارها در روز شیر آب را باز می کنیم. با این حال، ما هرگز به مسیرهایی که آب از طریق آن به شیر آب می رسد فکر نمی کنیم. با این حال، مخازن آب بتنی مسلح در ساختمان‌ها و تجهیزات لوله‌کشی که آب را به فضاهای زندگی می‌برد، کیفیت آب را بدتر کرده و زندگی را تهدید می‌کند. زیرا باکتری های موجود در آب شیرین در مخازن آب بتن مسلح و تجهیزات لوله کشی ته نشین می شوند. باکتری لژیونلا نیز از جمله باکتری های موجود در آب شیرین است.

نوشیدن آب حاوی باکتری لژیونلا یا استنشاق قطرات آب باعث بیماری لژیونر می شود که علائمی شبیه ذات الریه دارد. بر اساس داده‌های مرکز کنترل بیماری آمریکا (CDC)، از هر ده نفری که به بیماری لیونر مبتلا می‌شوند، یک نفر می‌میرد. در اینجا جزئیات…

بیماری های منتقله از طریق آب سالانه صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهند. بیماری لژیونر نیز از جمله بیماری های منتقله از طریق آب است. باکتری لژیونلا عامل بیماری از منابع آب راکد و شیرین به سیستم لوله کشی ساختمان ها منتقل می شود.

باکتری لژیونلا؛ در اقامتگاه ها، مدارس، بیمارستان ها، هتل ها و بسیاری از فضاهای زندگی دیگر؛ در لوله های آب، سر دوش، جکوزی و مخازن آب بتن مسلح زنده می شود.

نوشیدن آب حاوی باکتری لژیونلا یا استنشاق قطرات آب باعث بیماری لژیونر می شود. علائم این بیماری که شبیه ذات الریه است عبارتند از: این موارد به عنوان تب بالا، سرفه و تنگی نفس ذکر شده است.

از هر ده نفر یک نفر میمیرد

بر اساس داده های مرکز کنترل بیماری آمریکا (CDC)، از هر ده نفری که به این بیماری مبتلا می شوند، یک نفر می میرد.

عثمان یاغیز، رئیس هیئت مدیره اکوماکسی، اظهاراتی را بیان کرد و توجه را به ایمنی آب ذخیره شده در مخازن آب در ساختمان های موجود در حوزه مبارزه با بیماری لژیونر جلب کرد:

مخازن آب بتن مسلح خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد

مخازن آبی که در آن آب راکد است باعث ایجاد باکتری لژیونلا می شود. به خصوص در مخازن آب بتن مسلح که استحکام آنها ضعیف می شود و به مرور زمان ترک می خورد، مقادیر دمای آب با توجه به شرایط محیطی خارجی تغییر می کند. این وضعیت باعث خراب شدن ساختار شیمیایی آب و در مخزن می شود. باعث ایجاد زنگ زدگی، جلبک و باکتری می شود. به همین دلیل، انتخاب فناوری مخزن آب با GRP بالا که دارای استحکام و ضریب عایق بسیار بالایی است در مبارزه با باکتری لژیونلا بسیار مهم است.

مخازن آب GRP از کیفیت آب محافظت می کند

مخازن آب GRP که با مواد کامپوزیت تقویت‌شده با الیاف شیشه یا SMC تولید می‌شوند که به عنوان یک ماده بسیار مهندسی شناخته می‌شوند، تحت تأثیر شرایط بسیار گرم و بسیار سرد فضای باز قرار نمی‌گیرند، بنابراین هیچ تغییر یا بدتری در کیفیت آب ذخیره‌شده ایجاد نمی‌شود. علاوه بر این، به دلیل ساختار سطح صاف و محتوای فیبر شیشه ای پانل های انبار GRP، نفوذپذیری اشعه UV نزدیک به صفر است. به این ترتیب در آب ذخیره شده؛ از تشکیل جلبک، قارچ و باکتری جلوگیری می کند.

با این حال، لازم است مبارزه با بیماری لژیونرها را فقط به سیستم های ذخیره آب بتن مسلح محدود نکنیم، بلکه به طور جامع تری به موضوع پرداخته و کل سیستم های لوله کشی ساختمان ها را بررسی کنیم. وی گفت: همچنین طراحی تاسیسات آب آشامیدنی ساختمان ها توسط مهندسان متخصص در مقابله با این معضل از اهمیت بالایی برخوردار است.