هشدار زلزله از سوی کارشناس ژاپنی: این زلزله نیست که مردم را می کشد، بلکه ساختمان است.

هشدار زلزله از سوی متخصص ژاپنی "ساختمان ها مردم را می کشند، نه زلزله"
هشدار زلزله از سوی متخصص ژاپنی "ساختمان ها مردم را می کشند، نه زلزله"

📩 20/11/2023 12:09

در ادامه آموزش هایی که او در شهرهایی که زلزله 6 فوریه رخ داد، آموزش زلزله TIR "Explorer" و متخصص زلزله ژاپن، یوشینوری موریواکی، اخیراً آگاهی را در مورد زلزله و تقویت ساختمان در دیاربکر و مالاتیا در منطقه آناتولی شرقی افزایش دادند. موریواکی در آموزشی که در آن آگاهی عمومی را در مورد بدترین سناریو افزایش داد، تأکید کرد که "این زلزله نیست که مردم را می کشد، بلکه ساختمان است."

علاقه زیادی به آموزش های زلزله در دیاربکر و مالاتیا وجود داشت که شامل متخصص زلزله ژاپن، معمار ارشد و مهندس عمران یوشینوری موریواکی بود.

صلاح الدین گورکان، شهردار شهرداری مالاتیا نیز در نشست اطلاع رسانی در مالاتیا، که در آن بسیاری از متخصصان و ذینفعان بخش حضور داشتند، شرکت کرد.

گورکان در سخنانی قبل از شروع تمرین و بیان دیدگاه های خود در مورد زلزله گفت که با زلزله دیدند که این زلزله نبود، بلکه سازه های مقاوم در برابر زلزله بود که باعث مرگ مردم شد.

موریواکی: "DAF شروع به شکستن کرد"

یوشینوری موریواکی با بیان اینکه 81 استان از 52 استان ترکیه در جریان آموزش زلزله در منطقه زلزله درجه یک قرار داشتند، گفت: «در سال 1939 زلزله ای در ارزنجان رخ داد و سپس در سال 1941 زلزله ای در توکات رخ داد. زمین لرزه ها مانند دومینو از شرق به غرب رخ داده است. در سال 1999 زلزله ای در گولچوک رخ داد. گسل شرقی آناتولی مدت زیادی است که شکسته نشده است. سه سال پیش یک زلزله کوچک در سیلیوری رخ داد. پس از آن زلزله الازیغ رخ داد. گسل شرقی آناتولی که مدت زیادی است شکسته نشده است شروع به شکستن کرده است. وی گفت: متاسفانه شاهد زلزله 6 بهمن بودیم.

"این زلزله نیست، این ساختمان است که مردم را می کشد"

یوشینوری موریواکی با مقایسه زمین لرزه بین ترکیه و ژاپن گفت: «زمین لرزه های 5,5 ریشتری، یعنی زلزله های متوسط، بیشتر در چین رخ می دهد. ژاپن در جایگاه چهارم و ترکیه در جایگاه ششم قرار دارند. از نظر متر مربع، ژاپن در رتبه ششم و ترکیه در رتبه هفدهم قرار دارند. وقتی به بزرگترین زمین لرزه های تاریخ نگاه می کنیم؛ در ترکیه زلزله ارزنجان در سال 4 به بزرگی 6 ریشتر بود در حالی که در ژاپن زلزله توکو در سال 6 به بزرگی 17 ریشتر بود. با توجه به تلفات جانی در زلزله، ترکیه ناگهان در رتبه 1939 قرار گرفت. ساختمان ها انسان را می کشند نه زلزله. در ترکیه هم مانند ژاپن زلزله می آید، اما در ترکیه تلفات جانی زیاد است. چگونه می توانیم این را رفع کنیم؟ "دوستان معمار و مهندس، ما باید این را درست کنیم، می توانیم درستش کنیم."

موریواکی با اشاره به اینکه سیستم بازرسی ساختمان در ترکیه در سال 2001 شروع به کار کرد، گفت: «اما مشکل چه بود؟ اگر 21 میلیون ساختمان در ترکیه وجود داشته باشد، 50 درصد آن با مقررات مطابقت ندارد. سامانه کنترل ساختمان وجود دارد، اما اگر غیرمجاز باشد یا از شهرداری مجوز گرفته نشود، وارد سامانه نمی شود. اینجا یک مشکل وجود دارد. صلح ساختمانی در ترکیه برقرار است. در اوکراین و غزه جنگ وجود دارد، صلح در این جنگ ها لازم است، اما وقتی صحبت از صلح برای بازسازی می شود، این موضوع دیگری است. روزنامه نگاری در ترکیه از من پرسید، "نظرت در مورد صلح منطقه بندی چیست؟" وقتی پرسیدی من اول نفهمیدم ولی الان فهمیدم. چیزی به نام "بدون مجوز" یا "غیر مسکونی" در ژاپن وجود ندارد. اگر قرار باشد نوسازی انجام دهد از شهرداری مجوز می گیرد. وی گفت: تاکنون این اتفاق افتاده است اما باید تلاش کنیم که از این به بعد این اتفاق نیفتد.

زمین در دشت مالاتیا نرم است. خطرناک!"

یوشینوری موریواکی، دانشمند ژاپنی، فاسدترین مناطق مالاتیا را اعلام کرد. موریواکی تاکید کرد که ساخت و ساز مسکن نباید در مناطقی که وی مشخص کرد انجام شود. می توانم بگویم که در مالاتیا، مانند ماراش و هاتای، زمین نرم در سمت دشت برای ساخت و ساز خطرناک است. وی ادامه داد: شروع تحول شهری در مناطق با زمین خوب و در شیب های با زمین سخت خوب است.

بدترین سناریو چیست؟

یوشینوری موریواکی همچنین در نشست اطلاع رسانی زلزله در مالاتیا به سوالات شرکت کنندگان در مورد "بدترین سناریو" و احتمال "سونامی" پاسخ داد: بعد از هاتای، یک گسل به سوریه و قبرس کشیده شده است. اگر این گسل زیر دریا بشکند، ممکن است خطر سونامی وجود داشته باشد. به طور کلی می تواند یک موج یک متری باشد. بدترین سناریو هم زلزله و هم سر خوردن است. در این حالت، بدترین سناریو یک موج 3 متری است. برای ساختمان ها مهم است که حداقل 3 متر بالاتر از سطح دریا باشند. با این حال، سونامی اغلب در ترکیه دیده نمی شود. طول موج در زلزله ازمیر یک متر بود.

موریواکی با اشاره به اهمیت آموزش زلزله گفت: آموزش و مانور زلزله در ترکیه انجام می شود، اما چند بار در سال؟ حداکثر یکی دو تا شنیدم. مثلاً وقتی سالی یک بار به کودکی در دبستان آموزش داده می‌شود، یادش نمی‌آید که سال گذشته چه کار کرده است. در ژاپن، آموزش دو بار در ماه، یک بار در ماه در مدرسه و یک بار در ماه در محله ارائه می شود. اکنون کودکان عادت کرده اند که با آموزش هایی که دریافت می کنند چه کنند. علاوه بر این، آموزش از سنین پایین انجام می شود. در ترکیه کودکان نباید آن را بشنوند و ببینند. وی گفت: البته ما تصویر بدی از زلزله نشان نمی دهیم، اما از زلزله می گوییم.