راه های موثر برای شکستن مقاومت به انسولین

راه های موثر برای شکستن مقاومت به انسولین
راه های موثر برای شکستن مقاومت به انسولین

📩 20/11/2023 14:41

متخصص غدد و بیماری های متابولیک بیمارستان Acıbadem Bakırköy پروفسور. دکتر. اندر آریکان شش راه موثر برای غلبه بر مقاومت به انسولین را به اشتراک می گذارد.

امروزه افزایش سبک زندگی و عادات غذایی ناسالم باعث ایجاد مشکل مقاومت به انسولین شده است. متخصص غدد و بیماری های متابولیک بیمارستان Acıbadem Bakırköy پروفسور. دکتر. Ender Arıkan بیان می کند که این مشکل که در 40 درصد افراد بین 50 تا 40 سال دیده می شود، ممکن است راه را برای دیابت و بیماری های قلبی عروقی هموار کند. او شش روش موثر برای شکستن مقاومت به انسولین را توضیح داد.

به سبک مدیترانه ای بخورید

با بیان اینکه امروزه مصرف غذاهای فرآوری شده، محصولات چرب، قندی و کربوهیدرات ها به طور مداوم در حال افزایش است که می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. دکتر. Ender Arıkan “تحقیق انجام شده; این نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای، یعنی رژیم غذایی سرشار از فیبر، میوه، سبزیجات و سالاد، سالم ترین رژیم غذایی است. رژیم حتما باید به سبک مدیترانه ای بازگردد. گفت.

هر روز پیاده روی کنید

سبک زندگی بی تحرک که در عصر مدرن به طور فزاینده ای رایج شده است، بیماری های بسیاری را به دنبال دارد. ورزش با سرعت معین روزانه متابولیسم را زنده نگه می دارد. با تاکید بر اینکه در برابر سندرم مقاومت به انسولین، حداقل 5 روز در هفته 30 تا 45 دقیقه پیاده روی سریع انجام شود. دکتر. آریکان گفت: اگرچه پیاده روی نوعی ورزش است که همه گروه های سنی به راحتی می توانند آن را انجام دهند، اما باید بر فواید آن تمرکز کرد و برای تبدیل آن به عادت تلاش کرد. او گفت.

مصرف نمک را کاهش دهید

پروفسور پروفسور با تاکید بر اینکه مصرف بیش از حد نمک که به ویژه در کشور ما رایج است، هم از طریق تحریک مقاومت به انسولین و هم افزایش اشتها بر متابولیسم تأثیر منفی می گذارد. دکتر. اندر آریکان سخنان خود را اینگونه ادامه داد:

اکثر بیماران فشار خون به نمک نیز حساس هستند. وی افزود: با توجه به اینکه مصرف روزانه نمک تقریباً 4 تا 5 برابر نیاز ما است، واضح است که کاهش نمک نتایج بسیار مثبتی را به دنبال خواهد داشت.

حتما بین ساعت 23.00:07.00 تا XNUMX:XNUMX بخوابید

خواب باید از نظر دوره، مدت، عمق و کیفیت آن ارزیابی و تنظیم شود. پروفسور بیان کرد که بیدار بودن بین ساعت 23 شب تا 00 صبح باعث افزایش سطح انسولین همراه با افزایش هورمون استرس می شود. دکتر. آریکان گفت: «خواب باکیفیت باید خوابی باشد که بین ساعت 07 شب تا 00 صبح طول بکشد، به عمق معینی برسد و ریتم‌های بیولوژیکی ما کاملاً برقرار باشد. وی گفت: وجود هیپوپنه یا آپنه که از خواب سالم جلوگیری می کند نیز نیاز به بررسی دارد.

یاد بگیرید استرس را مدیریت کنید

آریکان با بیان اینکه استرس، اضطراب و اختلالات اضطرابی که در شرایط امروزی رایج است، مقاومت به انسولین را افزایش می دهد، بر اهمیت یادگیری مدیریت استرس و دریافت حمایت متخصص در صورت لزوم تاکید کرد.

وزن ایده آل خود را بدست آورید

پروفسور دکتر. اندر آریکان در بیانیه خود گفت: «مطالعات انجام شده؛ این نشان می دهد که اضافه وزن باعث مقاومت بدن در برابر انسولین می شود و به خصوص دور کمر بالای 80 در زنان و بالای 94 در مردان منجر به مقاومت به انسولین و متعاقب آن دیابت و افزایش بیماری های قلبی عروقی می شود.