گاز طبیعی چیست و چرا منفجر می شود؟ چگونه از انفجار گاز طبیعی جلوگیری کنیم؟

گاز طبیعی چیست؟چرا منفجر می شود؟چگونه از انفجار گاز طبیعی جلوگیری کنیم؟
گاز طبیعی چیست؟چرا منفجر می شود؟چگونه از انفجار گاز طبیعی جلوگیری کنیم؟

📩 20/11/2023 11:16

انفجار گاز طبیعی یک رویداد احتراق شدید است که زمانی رخ می دهد که گاز طبیعی در یک محیط بسته با هوا مخلوط شده و با جرقه یا آتش در تماس باشد. ممکن است دلایل زیادی برای انفجار گاز طبیعی وجود داشته باشد. این دلایل شامل عواملی مانند تهویه ناکافی، نشت گاز، نقص در تجهیزات گاز، نصب یا استفاده نامناسب است.

گاز طبیعی چیست؟

گاز طبیعی یک گاز هیدروکربنی است که از زیرزمین استخراج می شود و اساساً از گاز متان تشکیل شده است. گاز طبیعی بی رنگ و بی بو است. با این حال، به منظور تشخیص نشت گاز طبیعی، شرکت های گاز بویی شبیه بوی سیر گندیده اضافه می کنند. گاز طبیعی در تماس با آتش می سوزد و انرژی گرمایی تولید می کند. به همین دلیل گاز طبیعی را باید دور از آتش نگه داشت و مراقب بود که نشتی نداشته باشد.

چه چیزی باعث انفجار گاز طبیعی می شود؟

انفجار گاز طبیعی انفجاری است که زمانی رخ می دهد که گاز طبیعی با هوا مخلوط می شود و این مخلوط توسط جرقه یا آتش ایجاد می شود. از آنجایی که گاز طبیعی سبک تر از هوا است، این قابلیت را دارد که در صورت بروز هرگونه نشتی در هوا جمع شود. انفجار گاز طبیعی در نتیجه اختلاط با نرخ متوسط ​​5-15٪ در یک حجم بسته و تحریک شدن توسط جرقه یا آتش رخ می دهد.

شایع ترین علت انفجار گاز طبیعی نشت در لوله های گاز طبیعی است. این نشتی ها می تواند ناشی از پیری لوله ها، بی توجهی یا نصب نادرست باشد. از دیگر علل انفجار گاز طبیعی می توان به نقص در تجهیزات گاز، جرقه های ناشی از تماس الکتریکی و ته سیگار اشاره کرد.

انفجار گاز طبیعی یک خطر جدی است که می تواند باعث خسارات جانی و مالی شود. بنابراین، رعایت احتیاطات لازم برای استفاده ایمن از گاز طبیعی ضروری است.

اقدامات احتیاطی که می توان برای جلوگیری از انفجار گاز طبیعی انجام داد

  • تأسیسات و تجهیزات گاز طبیعی باید مرتباً بررسی شوند.
  • لوله ها و اتصالات گاز طبیعی باید محکم و ضد نشتی باشند.
  • دستگاه ها و لوازم جانبی گاز طبیعی باید مطابق با دستورالعمل استفاده استفاده شوند.
  • در صورت وجود هرگونه نقص یا مشکوک به نشتی در تاسیسات گاز طبیعی باید به شرکت مجاز اطلاع داده شود.

علائم انفجار گاز طبیعی

  • بوی گاز
  • دود یا شعله از دودکش گاز
  • صدای سوزش
  • احساس سوزش

در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً منطقه را ترک کرده و به مقامات اطلاع دهید.