سازه های فولادی زخم های زلزله را سریع تر التیام می بخشد

سازه های فولادی زخم های زلزله را سریع تر التیام می بخشد
سازه های فولادی زخم های زلزله را سریع تر التیام می بخشد

📩 21/11/2023 13:45

ملیح شیمشک، نایب رئیس هیئت مدیره انجمن سازه های فولادی ترکیه و موسس کنسرا، تاکید می کند که سازه های فولادی که 7 تا 8 برابر دوام بیشتری نسبت به سازه های سنتی دارند و 2 تا 3 برابر سریعتر تکمیل می شوند، می توانند زخم های بدن را التیام بخشند. زلزله سریعتر

در تمام زمین لرزه های شناخته شده در جهان، سازه های فولادی بسیار کمتر از سایرین آسیب دیدند. تحقیقات انجمن فولاد سازه ترکیه در مورد زلزله 6 بهمن نیز این موضوع را تایید می کند. با این حال، تعداد بسیار کمی از ساختمان های ترکیه از فولاد ساخته شده اند.

بر اساس گزارش مارس 2023 معاونت راهبردی و بودجه ریاست جمهوری، 86,7 درصد از ساختمان ها و 95,4 درصد از آپارتمان ها در منطقه زلزله بتن آرمه است. تنها 2,4 درصد ساختمان ها فولادی، 3,5 درصد بنایی و 3,6 درصد پیش ساخته هستند. دسته باقی مانده شامل سیستم های حامل چوبی، مخلوط یا ناشناس است. تحقیقات انجمن سازه های فولادی ترکیه نشان می دهد که هیچ یک از سازه های فولادی با سهم این 2,4 درصد ریزش و تلفات جانی نداشته است.

از آنجایی که سازه‌های فولادی می‌توانند دو برابر سازه‌های سنتی سریع‌تر ساخته شوند، برای کمک به زلزله‌زدگان در بهبود سریع‌تر زخم‌هایشان، زیرا منتظرند تا با شروع زمستان به زندگی عادی خود بازگردند، نیز اهمیت دارند.

مقاومت فولاد در برابر زلزله

ملیح شیمشک، بنیانگذار Consera و نایب رئیس هیئت مدیره انجمن فولاد سازه ترکیه، با یادآوری اینکه از زمان زلزله سال 1999 تاکنون پیشرفت کمی حاصل شده است، گفت: «تعداد خانه‌های استانبول قبل از سال 2000، 4 میلیون و 500 هزار خانه بوده است، در حال حاضر این میزان افزایش یافته است. 6 میلیون و 384 هزار. بر اساس آمار وزارتخانه، تاکنون تنها 695 هزار خانه با روش تحول شهری تغییر کاربری داده اند، یعنی 2000 درصد از ساختمان های قبل از 16 بر اساس مقررات جدید ساخته شده است. اگر فرض کنیم تمام ساختمان هایی که بعد از سال 2000 ساخته شده اند در برابر زلزله مقاوم هستند - که اینطور نیست - به این معنی است که هنوز 3 میلیون و 800 هزار خانه در استانبول در معرض خطر زلزله وجود دارد. این ارقام شامل محل کار و ساختارهای اجتماعی نمی شود. این وضعیت در مهم ترین شهر کشور است. در کشور ما 38 میلیون و 400 خانه وجود دارد. حتی محاسبه اینکه چه مقدار از آن در برابر زلزله مقاوم است نیز ناامیدکننده خواهد بود، بنابراین من به ماشین حساب دسترسی ندارم. خلاصه ما در مهم ترین مشکل کشورمان شکست می خوریم.» گفت.

Consera با نیم قرن و 2,5 میلیون متر مربع تجربه ساخت و ساز قصد دارد سازه های فولادی را در سراسر کشور گسترش دهد. شیمشک علت مقاومت بیشتر سازه های فولادی در برابر زلزله را با کلمات زیر توضیح می دهد:

«اول از همه، زلزله به نسبت وزن ساختمان ها را تحت تأثیر قرار می دهد. هر چه وزن کل سازه بیشتر باشد، نیروی زلزله نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل ساختمان های منطقه زلزله باید با مصالح سبک تا حد امکان ساخته شوند. مصالح مورد علاقه کشورهای پیشرفته دنیا و واقع در جغرافیای زلزله فولاد است. سازه های فولادی 7 تا 10 برابر سبک تر از سازه های سنتی - به ویژه بتن مسلح - هستند و بنابراین کمتر در معرض نیروهای زلزله قرار می گیرند. علاوه بر این، سازه های باربر فولادی در برابر خطاهای انسانی بسیار قابل اعتمادتر هستند زیرا با بازرسی 100 درصدی در محیط های صنعتی تولید می شوند. بازرسی آنها بسیار ساده تر و امکان پذیر است. موضوع دیگری که از آسیب دیدن سازه ها در هنگام زلزله جلوگیری می کند، قابلیت نوسان و انعطاف پذیری آنهاست. سازه های فولادی نیز بسیار انعطاف پذیرتر از سازه های سنتی هستند.

التیام زخم های زلزله دو برابر سریعتر امکان پذیر است

سازه‌های فولادی سبک و مدولار در محیط‌های صنعتی تولید می‌شوند، بنابراین به آن‌ها اجازه می‌دهند بدون توجه به شرایط آب و هوایی ۲۴ ساعته کار کنند. این آنها را به گزینه ای ایده آل برای ساخت سریع تبدیل می کند. شیمشک با تاکید بر اینکه این سیستم 24 تا 2 برابر در ترمیم زخم‌های پس از زلزله سریع‌تر عمل می‌کند، گفت: اولین اقدامی که مردم را قادر می‌سازد تا در اسرع وقت پس از زلزله به زندگی خود بازگردند، ساخت سریع محل زندگی‌شان است. . به عنوان مثال، ژاپن پس از زلزله کوبه در سال 3 تنها در دو سال بهبود یافت و تصمیمات بسیار مهمی در برابر زلزله های بعدی گرفت. او عایق های لرزه ای برای ساختمان های بلند را کشف کرد و از سیستم های فولادی برای ساخت و ساز سریع استفاده کرد. اسکلت های پشتیبان در سیستم های سازه های فولادی؛ از آنجایی که آنها در کارخانه ها با روش های صنعتی و مستقل از شرایط اقلیمی تولید می شوند، 1995 تا 2 برابر سریعتر از روش های سنتی هستند. این امر زمان اتمام ساختمان را در مقایسه با ساختمان های سنتی حداقل 3 درصد کوتاه می کند. علاوه بر این، این سرعت در سازه های مدولار تولید شده با سیستم های فولادی، مزایای زمانی تا 50 درصدی را فراهم می کند که امکان ساخت سریع را بسیار ارزشمند می کند تا کشورمان برای زلزله های احتمالی آماده شود. او می گوید: «یک شهر به جای 100 سال در پنج سال می تواند قدیمی شود.

پس از زلزله سال 1999، شیمشک شروع به تحقیقات فشرده و سفرهای بین المللی با موضوع "چگونه می توان فضاهای امن تر ساخت" را آغاز کرد و از همان سال که متوجه شد پاسخ اسکلت فلزی است، سعی کرد این روش را در سیستم ساخت و ساز ترکیه فراگیر کند. . وی اظهار داشت که برای این منظور اولین و بزرگترین کارخانه فولاد سبک ترکیه را در سال 2001 تاسیس کرده است.

شیمشک اظهار داشت که تلاش برای توسعه و اشاعه سازه های فولادی را یک وظیفه مدنی می داند که موثرترین راه حل برای مشکل زلزله در ترکیه خواهد بود.