بزرگترین شرکت ها در بورسا معرفی شدند

بزرگترین شرکت ها در بورسا معرفی شدند
بزرگترین شرکت ها در بورسا معرفی شدند

📩 21/11/2023 15:47

نتایج «تحقیق 26 شرکت بزرگ بورسا-250» که برای بیست و ششمین بار در سال جاری توسط اتاق بازرگانی و صنعت بورسا (BTSO) به منظور روشن کردن اقتصاد شهر برگزار شد، اعلام شد. با توجه به فروش خالص شرکت ها، سه شرکت برتر به ترتیب توفاش، اویاک رنو و اولوداگ الکتریک بودند. ابراهیم بورکای، رئیس هیئت مدیره BTSO با بیان اینکه جامعه تجاری بورسا با وجود تمام شرایطی که تجارت را محدود می کند، صادقانه و با پشتکار در راستای اهداف توسعه ترکیه به کار خود ادامه می دهد، گفت: ما با ادامه مبارزه با تورم با قاطعیت به موفقیت های بسیار بیشتری دست خواهیم یافت. و تضمین ثبات مالی». گفت.

"تحقیق شرکت های بزرگ بورسا 250 - 2022"، یکی از جامع ترین مطالعات میدانی BTSO، به نتیجه رسیده است. بر این اساس، خالص فروش 250 شرکت بزرگ به 116 میلیارد لیر رسید که نسبت به سال قبل 664,7 درصد افزایش نشان می‌دهد که ناشی از تورم بالا و افزایش نرخ ارز است. در پایان سال 2022، CPI 64,27 درصد و PPI 97,72 درصد محاسبه شد.

فروش از تولید 112 درصد افزایش یافت

ارزش افزوده ایجاد شده توسط 250 شرکت بزرگ در سال 2022 با 2021 درصد افزایش نسبت به سال 86 به 104 میلیارد لیر رسید. با مقایسه دوره های مورد بحث، سرمایه سهام بزرگترین شرکت های بورسا با 133 درصد افزایش به 192,3 میلیارد لیره، اندازه دارایی آنها با 88 درصد افزایش به 450,2 میلیارد لیره و سود دوره آنها با 88 درصد افزایش به 56,4 میلیارد لیره رسید. TL و فروش حاصل از تولید به 112 میلیارد لیر با افزایش 454 درصدی رسید.

صادرات 250 میلیارد دلاری از 13,5 شرکت بزرگ

عملکرد صادراتی 250 شرکت بزرگ با 8,2 درصد افزایش به 13,5 میلیارد دلار رسید. در حالی که شرکت های مشمول تحقیق برای 170 هزار نفر اشتغال زایی کرده اند، نرخ افزایش در این زمینه 6 درصد بوده است. در محدوده مطالعه، اندازه سود/زیان شرکت ها قبل از بهره، استهلاک و مالیات (EBITDA) نیز مورد ارزیابی قرار گرفت. بر این اساس، اندازه EBITDA بورس 2022 250 درصد در سال 149,5 افزایش یافت. اندازه EBITDA که در سال 2021 43,25 میلیارد TL بود، در سال 2022 به 108 میلیارد TL افزایش یافت. بر اساس تحقیقات ۲۵۰ شرکت بزرگ، در حالی که تعداد شرکت‌های سودآور در سال ۲۰۲۱، ۲۱۷ شرکت بود، این تعداد در سال ۲۰۲۲ به ۲۲۷ شرکت افزایش یافت.

وزن خودرو در فروش خالص

در توزیع بخشی شرکت‌های مشمول در تحقیقات 250 شرکت بزرگ بورسا، زیر صنعت خودرو با 59 شرکت پیشتاز است. 40 شرکت از این فهرست در بخش نساجی و 26 شرکت در زمینه های غذایی، کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند. سهم شرکت های زیر صنعت خودرو در فروش خالص 107,1 میلیارد لیره، نمایندگان بخش غذا، کشاورزی و دام 63,8 میلیارد لیره و نمایندگان بخش نساجی 50,4 میلیارد لیره بود.

توفاش در صدر قرار دارد

بر اساس نتایج تحقیقی که در آن شرکت ها بر اساس فروش خالص رتبه بندی شده اند، شرکت توفاش با رقم خالص فروش 71,9 میلیارد لیره در جایگاه اول قرار گرفت. اویاک رنو سال 62,6 را با فروش خالص 2022 میلیارد لیره در جایگاه دوم به پایان رساند. Uludağ Elektrik با 40,9 میلیارد لیر در رتبه سوم این فهرست قرار دارد. پس از این شرکت ها به ترتیب Borçelik، TGS، Bosch، Sütaş، Sarten Ambalaj، Asil Çelik و Bamesa Çelik قرار گرفتند.

تحقیقات شرکت های بزرگ بورسا 250، http://www.ilk250.org.tr همچنین می توان آن را به طور مفصل در وب سایت افزونه بررسی کرد.

ما حتی در شرایط فوق العاده از تولید منصرف نشدیم

ابراهیم بورکای، رئیس هیئت مدیره BTSO، گفت که آنها برای بیست و ششمین بار "تحقیق 250 شرکت بزرگ بورسا" را به منظور روشن کردن اقتصاد شهری در بورسا، که یکی از شهرهای لوکوموتیو اقتصاد ترکیه است، انجام دادند. . رئیس جمهور بورکای گفت: علیرغم تأثیرات منفی جنگ های جاری در جغرافیای نزدیک ما، ارقام بالای تورم که سطوح بی سابقه را در سراسر جهان آزمایش می کند و عدم اطمینان در تجارت، شرکت های ما عملکرد قابل توجهی در همه شاخص های اقتصادی به ویژه تولید و اشتغال نشان دادند. و صادرات. من از صمیم قلب به همه شرکت‌هایمان تبریک می‌گویم که با ایمان و عزم راسخ حتی در شرایط فوق‌العاده به اهداف توسعه کشورمان کمک می‌کنند و شایسته همه نوع قدردانی هستند.» گفت.

مبارزه با تورم و ثبات مالی

شهردار بورکای با اشاره به اینکه دنیای تجارت ترکیه در طول تاریخ 100 ساله جمهوری، فراز و نشیب هایی را پشت سر گذاشته است، گفت: با این حال، هر چقدر هم که با مشکلات بزرگی مواجه شدیم، هرگز برده ناامیدی نبوده ایم. ما هرگز از تولید، صادرات و ایجاد زمینه های جدید اشتغال کوتاهی نکردیم. ما با تمام قوا برای آینده و شکوفایی کشورمان مانند دیروز، امروز و فردا به کار خود ادامه خواهیم داد.»

ابراهیم بورکای با اشاره به اینکه ترکیه قرن جدید خود را با هدف قرار گرفتن در بین 10 اقتصاد بزرگ جهان آغاز کرد، گفت: این عزم و اعتقاد با رفع موانع تولید و زندگی تجاری بیشتر تقویت خواهد شد. ابراهیم بورکای با بیان اینکه مهمترین انتظارات دنیای کسب و کار در این دوره موفقیت در مبارزه با تورم و بازگرداندن ثبات مالی است، گفت: در این زمینه اقدامات مدیریت اقتصادی ما و حمایت هایی که از ما انجام شده است. کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار هستند." او گفت.

«تحول سبز و دیجیتال بخش‌ها را تغییر می‌دهد»

ابراهیم بورکای، رئیس هیئت مدیره BTSO، اظهار داشت که کانال های عرضه و شرایط رقابتی به سرعت در مقیاس جهانی در حال تغییر است و کاهش تقاضای داخلی در محدوده مبارزه با تورم پیش بینی می شود و توجه را به اهمیت آن جلب کرد. برنامه ریزی بر اساس فروش، موجودی، عرضه، مدیریت مقیاس و کارایی. ابراهیم بورکای اظهار داشت: در دوره‌ای که تحولاتی که بخش‌هایی مانند تحول سبز، تحول دیجیتال و هوش مصنوعی را تغییر می‌دهند در حال افزایش است، کالاها و خدمات نوآورانه حاوی نوآوری، طراحی و فناوری باید به عنوان عناصر متمایز در نظر گرفته شوند.

«شرکت‌های ما به مشوق‌های نسل جدید نیاز دارند»

بورکای با بیان اینکه شرکت های تولیدی در بورسا به مناطق برنامه ریزی شده ای نیاز دارند که برای صرفه جویی در مقیاس، امکان افزایش ظرفیت و امکانات حمل و نقل مدرن را داشته باشد، ادامه داد: اگر بتوانیم به این مهم برسیم و از شرکت های خود با مشوق های نسل جدید حمایت کنیم، می توانیم یک حرکت رشد بسیار قوی تر راه دستیابی به این امر از طریق برنامه ریزی فضایی است. من از صمیم قلب بر این باورم که بورسا که در طول تاریخ توانسته است پایتخت تولید و تجارت باشد، با اتحاد، استقامت و عزم مثال زدنی دنیای تجارت ما، در «قرن ترکیه» مرکز جذابی قوی در مقیاس جهانی خواهد بود. ”