رایج ترین اشتباهات در درمان آکنه

اخم کردن، دختر، اشاره کردن، به او، آکنه، و، استفاده، درمان، کرم
اخم کردن، دختر، اشاره کردن، به او، آکنه، و، استفاده، درمان، کرم

📩 21/11/2023 14:13

متخصص پوست بیمارستان Acıbadem Fulya پروفسور. دکتر. Emel Güngör رایج ترین اشتباهات در درمان آکنه را توضیح داد. "آکنه" یا "آکنه نوجوانی" که معمولاً در بین عموم شناخته می شود، بسیار رایج است. به طوری که 11 درصد افراد بین 30 تا 80 سال دچار آکنه با شدت های مختلف می شوند. برخلاف تصور رایج، آکنه پس از پایان بلوغ خود به خود از بین نمی رود. این می تواند تا سنین 30، 40 و حتی بالاتر ادامه یابد. آکنه که معمولا در صورت ایجاد می شود، می تواند باعث ایجاد مشکل در اعتماد به نفس فرد شود و بر روابط اجتماعی و فعالیت های روزانه او تأثیر منفی بگذارد. طبق تحقیقات انجام شده؛ آکنه در بین بیماری هایی که بر کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد، رتبه اول را دارد.

متخصص پوست بیمارستان Acıbadem Fulya پروفسور. دکتر. امل گونگور اظهار داشت که امروزه نتایج بسیار موفقی از درمان آکنه به دست می آید و پیشنهادات و هشدارهای مهمی را ارائه کرد.

کافی است دو بار در روز، صبح و عصر، پوست را با محصولی مناسب با نوع پوست خود به آرامی تمیز کنید. پروفسور هشدار می دهد که تمیز کردن مکرر، مسواک زدن و شستشوی پوست ممکن است باعث بدتر شدن آکنه شود. دکتر. امل گونگور اینگونه ادامه داد:

«هدف پاکسازی پوست در آکنه؛ از بین بردن عرق، چربی، کثیفی و سلول های ریخته شده روی سطح پوست بدون تحریک پوست و مناسب ساختن آن برای درمان است. برای این منظور باید از پاک کننده های توصیه شده توسط پزشک استفاده شود. این محصولات پاک کننده هایی هستند که برای PH پوست مناسب بوده و در پایه خود دارای مواد کاهنده آکنه مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید هستند.

گونگر خاطرنشان کرد که بر خلاف تصور عمومی، موادی مانند سرکه، نوشابه یا گلاب برای پوست مستعد آکنه مفید نیستند و به دلیل مواد تحریک کننده پوست ممکن است باعث تحریک یا آلرژی شوند.

پروفسور دکتر. امل گونگور اظهار داشت که فشار دادن آکنه، بیرون زدن آن و بازی با آکنه ای که مدام در همان محل عود می کند باعث ایجاد لک و جای زخم می شود.

گونگور با اشاره به اینکه آفتاب گرفتن و ورود به سولاریوم اشتباه است، گفت: «اشعه خورشید و سولاریوم آکنه را خشک نمی‌کنند، بلکه فقط آن را استتار می‌کنند. علاوه بر این، پس از 1-2 ماه، آکنه به دلیل انسداد منافذ افزایش می یابد یا شعله ور می شود. گفت.

گونگر با بیان اینکه لوازم آرایشی که برای نوع پوست افراد مناسب نیست ممکن است باعث آکنه یا بدتر شدن آکنه های موجود شود، هشدار داد که باید از محصولاتی که به درمان آکنه کمک می کنند، مناسب نوع پوست هستند و حساسیت ایجاد نمی کنند، استفاده شود.

گونگر بر اهمیت پاکسازی پوست تاکید کرد و خاطرنشان کرد که پاک نکردن آرایش در عصر ممکن است باعث بدتر شدن آکنه شود.

نوع، شدت و شیوع آکنه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پروفسور دکتر. امل گونگور با اشاره به اینکه آکنه با انواع و شدت های مختلف ممکن است در طول زمان حتی در یک فرد ایجاد شود، گفت: «به همین دلیل است که درمان آکنه استاندارد نیست. هدف، شکل و مدت مصرف هر دارو به خصوص کرم ها با یکدیگر متفاوت است. داروهای آکنه نباید به اشتراک گذاشته شوند یا کرمی که قبلاً خوب کار می کرد نباید به طور مداوم استفاده شود.

بیشتر داروهایی که برای درمان آکنه با استفاده از روی پوست استفاده می‌شوند، مانند کرم، ژل یا لوسیون، می‌توانند باعث خشکی، پوسته پوسته شدن یا گاهی اوقات تحریک روی پوست شوند. پروفسور دکتر. Emel Güngör گفت که عوارض جانبی را می توان با استفاده از محصولات آرایشی همراه با درمان یا با حذف چند روز از دارو کاهش داد.

درمان آکنه نیاز به زمان، تلاش و صبر دارد. متخصص پوست پروفسور دکتر. امل گونگور با تاکید بر اینکه نمی توان در عرض 1 تا 2 هفته از درمان نتیجه گرفت، گفت: «برعکس، حتی ممکن است در این مدت آکنه به طور موقت بدتر شود. بهبود قابل مشاهده آکنه در هفته های 3 تا 4 شروع می شود و ممکن است لازم باشد 3-4 ماه برای حداکثر بهبود صبر کنید. بنابراین، داروها را باید با حوصله و به طور منظم مصرف کرد و نباید با این فکر که «درمان جواب نداد»، داروها را رها کرد.»

پس از بهبود آکنه، مراقبت از پوست و محصولات آکنه باید با دقت استفاده شود تا از عود آن جلوگیری شود. پروفسور دکتر. Emel Güngör: "داروهای آکنه فقط در صورت بروز آکنه استفاده نمی شوند. وی گفت: زمانی که این داروها به طور مرتب استفاده شوند، از بروز آکنه های جدید نیز جلوگیری می کنند.