راه آهن خونین زخم کشور من

زخمی شدن راه آهن کشور من
زخمی شدن راه آهن کشور من

📩 06/11/2018 10:54

زمانی که حمل و نقل ترانزیتی از طریق ریل بر فراز کشورمان انجام شود، راه آهن کوتاه تری 3 هزار و 545 کیلومتر طی می شود. متأسفانه سال هاست که نمی توانیم از این مزیت استفاده کنیم. مقامات همچنین اعلام می کنند که حتی یک درصد از درآمد 70 میلیارد دلاری حمل و نقل بین اروپا و آسیا را نتوانستیم به دست آوریم.

BURHAN DURDU - کنترل کننده بازنشسته راه آهن

نامه پیرمرد 81 ساله راه آهن به مسئولان

مسئولین محترم کشور؛ کشور من سالهاست که یک زخم پایان ناپذیر و یک مشکل بزرگ دارد. این مشکل خط راه آهن سریع السیر بین سینجان و عریفیه است. در سال 1976 تصمیم به ساخت این خط گرفته شد و کار آغاز شد. 85 درصد از 75 کیلومتری بین سینجان و چاییرهان در مرحله اول تکمیل شده است. مقامات دولتی قبل از شما یکی دو بار از طریق مطبوعات به مردم ما اعلام کردند که 25 درصد باقیمانده شروع خواهد شد. بر فراز آیاش، فاصله بین سینجان و عریفیه در مجموع 260 کیلومتر است. مرحله دوم، 175 کیلومتر، هرگز شروع نشد.

مسیر راه آهن سریع السیر آنکارا - حیدرپاشا 533 کیلومتر است. گفته می شود در صورت احداث راه آهن قطار سریع السیر آنکارا-حیدرپاشا بر فراز آیاش، این خط ریلی قطار سریع السیر به 394 کیلومتر یا 415 کیلومتر کاهش می یابد. اگر 260 کیلومتر راه آهن سریع السیر بین سینجان و عریفیه ساخته شود. 1 درصد پروژه جدید دولت آنکارا-استانبول به مدت 90 ساعت و نیم محقق خواهد شد. زیرا خط آهن سریع السیر بین آنکارا و استانبول از 533 کیلومتر به 394 کیلومتر کاهش می یابد.

تنها راه نجات راه آهن از آسیب، حمل و نقل ترانزیت بار است. همانطور که می دانید کوتاه ترین حمل و نقل بین قاره های اروپا و آسیا از طریق کشور ما انجام می شود. کارشناسان می گویند درآمد 70 میلیارد دلاری در حمل و نقل بار بین اروپا و آسیا وجود دارد. کشور ما حتی یک درصد از این پول را هم نمی تواند بپردازد. کوتاه شدن مسیرهای حمل و نقل بار ترانزیتی ریلی در کشور ما ضروری است. در حال حاضر خط راه آهن حمل و نقل بار بین آنکارا و استانبول 1 کیلومتر است. در صورت احداث راه آهن در آیاش، این خط آهن 576 کیلومتر کوتاه می شود. در اینجا می خواهم به صراحت بیان کنم؛ من بر این باورم که بسیاری از مسیرهای راه آهن قطار سریع السیر که امروز به بهره برداری می رسند و بسیاری از خطوط قطار سریع السیر که در آینده ساخته می شوند، برای بهره برداری از قطارهای باری باز خواهند شد. زیرا با توجه به وضعیت اقتصادی کشور نیاز شدیدی به باز شدن خطوط قطارهای سریع السیر به روی قطارهای باری وجود خواهد داشت.

ساخت و ساز از سال 1976

مقامات محترم کشور همانطور که می دانید؛ راه آهن بین آنکارا و استانبول بر فراز آیاش در سال 1976 راه اندازی شد. از آن زمان تاکنون: هفت رئیس جمهور، 12 نخست وزیر، 23 وزیر فواید عمومی و حمل و نقل آمده اند و رفته اند. علاوه بر این، تقریباً 1976 دولت از سال 26 تأسیس شده است. هیچ یک از چنین مقامات بزرگ دولتی نمی توانند بگویند که راه آهن سریع السیر بر فراز آیاش نباید ساخته و بسته شود. گفته می شود که دولت به شرکتی پرداخت می کند که همچنان خط آهن پرسرعت را بر فراز آیاش می سازد. زیرا به گفته کارشناسان، مسیر قطار سریع السیر بر فراز آیاش بین آنکارا و استانبول مناسب ترین و اقتصادی ترین منطقه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری در سراسر جهان است. این یک مزیت بزرگ است که خط راه آهن سریع السیر آنکارا-استانبول به طول 533 کیلومتر، تقریباً 140 کیلومتر از خط آهن جدیدی که بر فراز آیاش ساخته می شود، کوتاه می شود. در عین حال یکی از مناسب ترین مناطق برای جابجایی قطارهای سریع السیر بین آنکارا و استانبول از هر نظر می باشد.
بعد از آگهی ادامه دارد

3 هزار و 545 کیلومتر جاده کوتاهتر

مسئولین محترم کشور؛ امروزه حمل و نقل ریلی بین قاره اروپا و قاره آسیا از طریق ترانزیت سیبری انجام می شود. اگر حمل و نقل ترانزیتی بین چین هنگ کنگ - استانبول از طریق سیبری انجام شود، یک خط ریلی به طول 15 هزار و 615 کیلومتر تحت پوشش قرار می گیرد. اگر از روی ترانزیت-آسیا یعنی از روی کشور خود حمل و نقل ریلی را انجام دهیم، 12 هزار و 70 کیلومتر راه آهن را طی می کنیم. متأسفانه سال‌ها نمی‌توانستیم از این مزیت استفاده کنیم، هرچند که با حمل‌ونقل ترانزیت با ریل بر فراز کشورمان باید 3 هزار و 545 کیلومتر راه آهن کوتاه‌تر را طی کنیم. مقامات همچنین اعلام می کنند که حتی یک درصد از درآمد 70 میلیارد دلاری حمل و نقل بین اروپا و آسیا را نتوانستیم به دست آوریم. اگر حمل و نقل ترانزیت آسیایی را سه درصد افزایش دهیم، 2,1 میلیارد دلار به ما می رسد که زیان یک ساله راه آهن ما را پوشش می دهد. اگر حمل و نقل را به 10 درصد برسانیم، 7 میلیارد دلار سود داشته ایم.

برای اینکه راه آهن ما کارآمد شود. نکته اول؛ هدف افزایش شعاع منحنی های باریک بیش از 200 هزار متر در شعاع 500 تا 6 متر در راه آهن های قدیمی به حداقل بیش از هزار متر است. نکته دوم اینکه؛ کوتاه شدن راه های ارتباطی برون مرزی راه آهن حمل و نقل بار ترانزیتی در داخل کشور است. گام اول که مسیر راه آهن کاپیکوله-دروازه شرقی-گرجستان-ارمنستان را کوتاه می کند، 160 کیلومتر از استانبول-آنکارا، آیاش کوتاه می شود. مسیر دوم بر فراز یوزگات بین آنکارا و سیواس است و راه آهن آنجا را 160 کیلومتر کوتاه می کند. در بسیاری از جاهای داخلی مشابه اینها، وقتی اختصارات و اصلاحاتی در راه آهن ترانزیت داخلی ما انجام می شود، سرعت راه آهن افزایش می یابد و حمل و نقل سریالی وجود دارد. حمل و نقل بار با کامیون های ترانزیتی بین اروپا و آسیا در گیت های گمرکی به مرز مسدود شدن رسیده است. صف کامیون ها در ورودی گمرک روز به روز بیشتر می شود. کشورهای خارجی ممکن است در مدت زمان کوتاهی سهمیه ای را برای حمل و نقل کامیون اعمال کنند. برای اینکه کشور در حمل و نقل راحت باشد، باید روی راه آهن تمرکز کرد.

راه حل AYAŞ بین آنکارا استانبول

مسئولین محترم کشور؛ اخیراً در مطبوعات نوشته شده است که در محدوده پروژه 1 و نیم ساعته بین آنکارا و استانبول، ساخت مسیر راه آهن برای سومین پل بر روی پل 3 آغاز می شود. اولین مرحله پروژه یک و نیم ساعته بین آنکارا و استانبول، مسیر بین سینجان و عارفیه است. اگر مرحله اول تمام شود، مشکل 90 درصد تمام خواهد شد. من 100 درصد مطمئن هستم که اگر یک راه آهن سریع السیر بر فراز آیاش بین آنکارا و استانبول ساخته شود یک ساعت و نیم طول خواهد کشید. وقتی این راه آهن بر فراز آیاش ساخته شود، به اندازه پل عثمان گازی، مارمارای، تونل اوراسیا و پل سوم به نفع کشور خواهد بود. وضعیت اقتصادی کشور را می دانم. همانطور که می دانید، دولت چین در سال های اخیر قطارهای سریع السیر را در کشور خود ساخته و آن را در مدت کوتاهی به پایان رسانده است. اگر ساخت راه آهن سریع السیر بر فراز ایاس با مدل Build Operate Transfer انجام شود، معتقدم این راه آهن در مدت زمان کوتاهی تکمیل خواهد شد.

مسئولین محترم کشور؛ من یک راه آهن بازنشسته 81 ساله هستم. اگر قبل از اتمام این راه آهن قطار سریع السیر بر فراز ایاس به جهان دیگر بروم، چشمانم باز خواهد شد. بزرگترین آرزو و آرزوی من ساخت این راه آهن است. آرزوی موفقیت دولت 65 یا 66 آینده در ساخت این راه آهن را دارم، در انجام وظایف محوله آرزوی موفقیت می کنم و مراتب قدردانی شما را به عمل می آورد.

منبع: www.aydinlik.com.tr

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*