İZBAN کارگران روز شماری برای اعتصاب در ازمیر

کارگران ایزبان در ایزمیر برای اعتصاب روز شماری می کنند
کارگران ایزبان در ایزمیر برای اعتصاب روز شماری می کنند

📩 12/11/2018 11:28

در İZBAN، سیستم ریلی حومه ای سبک که ازمیر را در مسیر شمال به جنوب متصل می کند، قراردادهای چانه زنی جمعی بین کارگران و کارفرمایان به بن بست رسیده است. کارگران IZBAN برای اعتصاب روز شماری می کنند. ما با حسین اریوز، رئیس اتحادیه کارگران راه آهن ازمیر، که یک ربع قبل از اعتصاب با او ملاقات کردیم، و نمایندگان اتحادیه کارگران IZBAN صحبت کردیم.

IZBAN بزرگترین سیستم حمل و نقل عمومی ریلی شهری است که به فرودگاه متصل است و شهر را در مسیر Aliağa-Selçuk متصل می کند. این یک وسیله حمل و نقل شهری غول پیکر است که توسط قطارهایی که هر روز از ساعت 05.20:01.23 صبح تا 136:342 شب بارها از خط 500 کیلومتری عبور می کنند، اداره می شود. در İZBAN، کارفرما شهرداری شهری ازمیر و TCDD است. روزانه XNUMX کارگر عضو اتحادیه کارگران راه آهن بیش از XNUMX هزار شهروند را به محل کار، مدارس و منازل خود منتقل می کنند.

در مذاکرات طولانی مدت قرارداد دسته جمعی بین مدیریت IZBAN و اتحادیه نمی توان به اجماع رسید. در حالی که کارگران به طور متوسط ​​درخواست افزایش حدود 28 درصدی داشتند، دولت IZBAN به طور متوسط ​​14 درصد پیشنهاد داد که بسیار کمتر از نرخ تورم بود.

در İZBAN که هیچ نتیجه ای از روند میانجیگری نداشت، اکنون مهلت 60 روزه آغاز شده است. برای کارگران IZBAN، این دوره در 22 دسامبر به پایان می رسد. با این حال، اتحادیه قصد دارد تا قبل از 22 دسامبر دست به اعتصاب بزند.

با کارگران IZBAN که برای اعتصاب روز شماری می کنند، در شعبه ازمیر اتحادیه راه آهن-Iş ملاقات کردیم و در مورد نقطه ای که به آن رسیدیم صحبت کردیم.

حسین اریوز رئیس شعبه Demiryol-İş İzmir، احمد گولر نماینده ارشد محل کار IZBAN، برکانت آردا نماینده محل کار و یشیم اینال کارشناس چانه زنی جمعی روند را برای soL توضیح دادند.

ما تمام فرآیندها را تمام کرده‌ایم، چاره‌ای جز اعتصاب نداریم.

حسین اریوز، رئیس شعبه اتحادیه Demiryol-İş ازمیر گفت: "ما تمام فرآیندهای مقرر در قانون را به پایان رسانده ایم. همه ابزارهای آشتی آزموده و تمام شده است. یک یادداشت اختلاف نگه داشته شد. ما از فرآیند میانجیگری استفاده کردیم. در نقطه ای که به آن رسیدیم، اختلافات ما با مدیریت IZBAN بسیار زیاد است.

اریوز با بیان اینکه در مورد هیچ یک از موارد مربوط به دستمزد توافقی صورت نگرفت و بخش قابل توجهی از موارد اداری تصویب شد، سخنان خود را اینگونه ادامه داد:

«مهلت اعتصاب 22 دسامبر است. با این حال، می دانید که دولت تصمیماتی برای به تعویق انداختن اعتصابات دارد. با وجود اینکه وضعیت اضطراری لغو شد، تصمیمی که در زمان وضعیت اضطراری گرفته شد، در تجارت و تجارت بانکی ما تصویب شد. در این دو رشته تجاری، اعتصاب در مرخصی است یا حق به تعویق انداختن آن را دارد. چنین وضعیت بحرانی وجود دارد. در واقع، قبل از تصویب این قانون، ما به اتحادیه حمل و نقل بین المللی ITF و سازمان بین المللی کار ILO درخواست داشتیم. ما خواسته ای داشتیم که حق اعتصاب در حمل و نقل شهری وجود داشته باشد. در حالی که این خواسته در حال بررسی بود، دولت گفت که می توان در حمل و نقل شهری اعتصاب کرد. ما برای اولین بار در سال 2016 در IZBAN اعتصاب کردیم. زمانی که IZBAN اعتصاب کرد، دولت برای از بین بردن این حق بازی کرد و 15 جولای را بهانه کرد. او اپلیکیشنی را اجرا کرد که برگ برنده را گرفت. ما حق داریم روی کاغذ اعتصاب کنیم، اما این حق هر لحظه می تواند از ما سلب شود و چنین شرایطی وجود دارد.»

"تصمیم اعتصاب تا قبل از 22 دسامبر گرفته خواهد شد"

اریوز با بیان اینکه آنها از نظر قانونی تمام فرآیندها را تمام کرده اند و اعتصاب به پایان رسیده است، گفت: «به عنوان مثال، در تصمیم به تعویق انداختن اعتصاب شیشکم، بیانیه دادگاه مانند «اتحادیه حسن نیت نکردند» وجود داشت. با استفاده نکردن از همه فرآیندها، بنابراین تعویق موجه است. ما از همه زمان ها و فرآیندها برای جلوگیری از این موقعیت ها استفاده کرده ایم. ما از دوره 60 روزه نهایت استفاده را بردیم، در روز 60 پرونده اختلاف را حفظ کردیم. 15 روز از مهلت میانجیگری استفاده کردیم، شش روز حق داشت تمدید کند و از آن هم استفاده کردیم. البته ما از مهلت 60 روزه برای اعتصاب تا پایان استفاده نخواهیم کرد، زیرا تا آخر استفاده از آن خطرناک و مخاطره آمیز است. بنابراین، ما مشورت خواهیم کرد، مناسب ترین زمان اعتصاب را تعیین می کنیم. ما تا 22 دسامبر صبر نمی کنیم. تصمیم اعتصاب به هر حال صادر خواهد شد. ما چاره ای نداریم جز اینکه تصمیم به اعتصاب بگیریم وگرنه اختیارات ما سقوط می کند. ما آنقدر اتحادیه احمقانه نیستیم که اقتدار خود را پایین بیاوریم.»

کارگران IZBAN چه می خواهند؟

اریوز با بیان اینکه به جای اینکه با درصد به سراغ کارفرمایان IZBAN بروند، با در نظر گرفتن قدرت خرید در بازار و اعدادی که ضربه های اقتصاد را در جبهه کارگری از بین می برد، رفتند و سخنان خود را اینگونه ادامه داد:

ما به کارفرما مراجعه کردیم تا اطمینان حاصل کنیم که ذهن کارکنان IZBAN هنگام رانندگی قطار، مراقبت از واگن ها، فروش بلیط در گیشه و اطمینان از ایمنی مسافران آرام است. نگرانی ما این نیست که آیا کارگران IZBAN بسیار ثروتمند هستند یا خیر. ما می خواهیم آنها دستمزدهایی دریافت کنند که استانداردهای زندگی انسانی، متمدن، راحت و نیرومند را فراهم کند. در حال حاضر، ما همچنین یک مکانیک با هزینه خالص 1878 TL داریم. این رقم شامل پاداش، سوخت، غرامت برای مشکلات کار و حداقل کمک هزینه زندگی است. به عبارت دیگر، ما یک ماشین‌کار داریم که 1878 لیر با احتساب درآمد جانبی دریافت می‌کند. ما اعضایی داریم که بین 2250 تا 2400 درآمد دارند. آنها همچنین کسانی هستند که متاهل، دارای فرزند و غرامت جانبی هستند. اینها کارگرانی هستند که در سال 2010 شروع به کار کردند، که از قدیمی ترین کارگران، تکنسین هستند و از سطح بالایی خطرات شغلی را می پذیرند. نه همه آنها... به عبارت دیگر، دستمزد آنها از کمترین حقوق کارمندان دولت کمتر است. پس ما چه می خواهیم؟ درخواست ما بسیار ساده است: طبق محاسبات ما، یک خانواده چهار نفره که 900 لیره اجاره پرداخت می کنند، 2618 لیره هزینه دارد. این خانواده ای است که سینما و تئاتر و کنسرت نمی رود و تجمل خواری نمی کند این محاسبه قبل از آخرین انفجار تورم است. ما بر این اساس سیاست کارمزدی ایجاد کرده ایم. گفتیم دستمزد پایه 20 درصد بیشتر از حداقل دستمزد است. بر این اساس درجه بندی کردیم. ما برای تکنسین ها 3300 لیر درخواست کردیم، اما کارفرما تفاوت مکانیک و تکنسین را حذف کرد و 2900 لیر لیره هم به مکانیک و هم به تکنسین داد. به عبارت دیگر، کارفرما به ما پیشنهاد افزایشی بین 11.68 تا 16 درصد داده است. به طور متوسط ​​14 درصد ... نه جبرانی برای رانندگی می دهد و نه شیفت می دهد. مدیریت IZBAN ابتدا 28 درصد به درآمدهای جانبی مانند سوخت، سختی کار، کمک هزینه مرخصی، کمک هزینه زایمان، کمک هزینه تعطیلات پیشنهاد داد که ما آن را اقلام اجتماعی می نامیم که دو سال است افزایشی نداشته است و سپس این پیشنهاد را به 33 درصد تغییر داد. اما وقتی می گویید 33 درصد، فکر نکنید که 100 لیر به 200 لیر می رسد. این معادل 13 لیر است، این 33 درصد است. وقتی از طرف مقابل به آن نگاه کنید، می گویند: "اوه، 33 درصد افزایش دستمزد جانبی". به نظر خوب می رسد، اما معادل واقعی آن 13 لیر است.

اعتصاب کارگران ایزبان موجه و قانونی است، ما در مورد آن به ازمیرلی خواهیم گفت.

اریوز با یادآوری اینکه کارگران IZBAN به مبارزه عادلانه و مشروع ادامه می دهند و اعتصاب یک حق قانون اساسی است، گفت: "هدف ما جلوگیری از حق حمل و نقل نیست، بلکه جستجو و گرفتن حقوق خود است. بنابراین تمام مراحل قانونی را عملیاتی و تمام کردیم. اعتصاب آخرین راه حل بود، اما دولت IZBAN چاره ای جز اعتصاب برای ما باقی نگذاشت. کسانی هستند که در جاهایی که می رویم به ما اعتبار می دهند، اما کسانی هم هستند که می گویند "ناسپاس نباش، پولی را که وقتی بیکار زیاد است دوست نداری". افرادی هستند که فکر می کنند کارگر IZBAN 5 هزار لیره، 7 هزار لیره می گیرد. سعی در ایجاد چنین برداشتی در افکار عمومی دارد. میدونی چرا؟ زیرا کارفرمایان با حیله از اعداد ناخالص استفاده می کنند. در واقع، آنها در معامله ای که با ما انجام دادند، می گویند: "حتی پول غذایی را که در محل کار می دادم گنجاندم." اگر در محل کار به کارگر غذا می دهید، این هزینه شماست. چگونه آن را در هزینه کار خود لحاظ می کنید؟ خرج سرویس رفت و آمد کارگر را می دهد، او هم می گذارد! من هم طاقت نیاوردم، گفتم جاهایی هست که از دستت در می آید، حداقل پول لباس کاری که به این دوستان دادی، آبی که سر کار می خورند و برق مصرفی را بگذار. آیا چنین چیزی وجود دارد! آنها با استفاده از اعداد و ارقام عمومی مردم را گمراه می کنند. من فقط گفتم؛ یک کارگر IZBAN هم هست که 1878 لیر خالص دریافت می کند که سخت ترین آنها 2400 لیر خالص دریافت می کند. اینها هزینه های واقعی است. تصور نادرست ایجاد شده با روش های مختلف، پوسترها، رسانه ها و افکار عمومی را اصلاح خواهیم کرد. توضیح خواهیم داد که این مبارزه مبارزه برای گرفتن حق کار است. ما معتقدیم که مردم ازمیر با درک آن را خواهند پذیرفت.»

کارگران در حال حاضر در ازبان چه هستند، چه می خواهند، کارفرما چه می دهد؟

دستمزد خالص کارگران IZBAN و دستمزد مورد نظر آنها و دستمزدهای داده شده توسط مدیریت IZBAN به شرح زیر است:

منبع: news.sol.org.tr

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*