در اینجا موضوعاتی در دستور کار لجستیک وجود دارد... رئیس UTIKAD Emre Eldener توضیح داد

در اینجا موضوعاتی در دستور کار امره الدنر رئیس یوتیکاد لجستیک قرار دارد
در اینجا موضوعاتی در دستور کار امره الدنر رئیس یوتیکاد لجستیک قرار دارد

📩 08/11/2018 13:24

امره الدنر، رئیس انجمن بین المللی ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل و لجستیک، یکی از سازمان های حرفه ای مهم در بخش حمل و نقل و لجستیک ترکیه. http://www.yesillojistikciler.com’dan شنل اوزدمیر مشکلات برجسته این بخش را بیان کرد. رئیس UTIKAD Eldener موارد در دستور کار بخش لجستیک و حمل و نقل را به شرح زیر فهرست کرد: صف های TIR در Kapıkule، کنترل فیزیکی بارهای ترانزیت، کاربرد CIF در محموله های هوایی، مقررات TIO، فرودگاه استانبول، انبارها، بارهای وارداتی، شاخص عملکرد لجستیک ...

دم تریلر بر همه علاقمندان به تجارت خارجی تأثیر می گذارد

به نظر شما 5 موضوع مهم صنعت لجستیک ترکیه که این روزها به چشم می خورد چیست؟

اولین موضوع؛ تنگناها در گمرکات صادراتی به خصوص در Kapıkule، که یکی از بزرگترین گمرکات زمینی در جهان است، انتظارات تا دو روز نه تنها بر بخش لجستیک، بلکه بر همه صادرکنندگان، به طور دقیق تر، همه کسانی که در تجارت خارجی دست دارند تأثیر می گذارد. من اخیراً با ماشین به بلغارستان رفتم. وقتی صف TIR را می بینید که از مرکز شهر ادیرنه شروع می شود و تا کاپیکوله امتداد می یابد و به 15 کیلومتر می رسد، می توانید منفی بودن را در این زمینه احساس کنید. در طرف بلغارستان هم همین اتفاق می افتد. یعنی خودروهای ما هم در واردات تاخیر دارند. اگر یک راننده کامیون دو بار این تجربه را داشته باشد، می تواند این حرفه را ترک کند. در حقیقت، یافتن رانندگان زیر 35 سال در بخش حمل و نقل بین المللی با مشکل جدی مواجه است. این موضوع باید حل شود. زیرا اگر زمان ترانزیت را کوتاه کنیم، ترکیه را از نظر تحویل بسیار رقابتی تر خواهیم کرد. انتظار در دروازه های مرزی باعث تاخیر در ارسال و گرانی آنها می شود. ما با همکاری انجمن حمل و نقل بین المللی (UND) روی این موضوع کار می کنیم. به هر حال باید یک صدا عمل کرد. اما ما به عنوان UTIKAD این موضوع را با معاون رئیس جمهور فوات اوکتای در بالاترین سطح در دستور کار قرار دادیم، با توجه به اینکه این موضوع مربوط به 4-5 وزارتخانه است و اکنون یک موضوع فراوزارتی است. فایلی در این زمینه برایش فرستادیم و با مثال توضیح دادیم. حتی اگر در آینده این موضوع به طور کامل حل نشود، فکر می کنیم مسیر مثبتی طی خواهد شد.

به نظر شما دلیل صف های طولانی کامیون ها در کاپیکوله از ترکیه است یا بلغارستان؟

به نظر من این مشکل ناشی از مشکلات دو طرف است. صف خرید گازوئیل بدون حقوق گمرکی، زمان صرف شده برای ترخیص از گمرک، شاید تعداد پمپ ناکافی، اتخاذ تدابیر امنیتی اضافی به دلیل مشکل اخیر پناهجویان و مسائلی از این دست... وزارتخانه های مختلفی مانند وزارت بهداشت وجود دارد. برای حل مشکل در اینجا، نه تنها طرف ترکیه، بلکه طرف بلغارستان نیز باید همین کار را انجام دهد. دانشگاه Sabancı در دسامبر گذشته با استفاده از شبیه سازی های بسیار متفاوت مطالعاتی را در این زمینه انجام داد. اینها را هم با مسئولان در میان گذاشتیم.

آیا فکر می کنید صف های کامیون بر سرمایه گذاری ها نیز تأثیر می گذارد؟

این مشکل حتی ممکن است سرمایه گذاری سرمایه گذاران در ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. زیرا سرمایه‌گذاری که می‌بیند قطعه‌ای که قرار است در اینجا تولید شود به هیچ وجه نمی‌تواند زمان تحویل را به نقطه‌ای در اروپا نگه دارد، ممکن است ترجیح دهد به جای ترکیه در بالکان سرمایه‌گذاری کند.

کنترل فیزیکی بارهای ترانزیت

اگر ادامه دهیم، چه موضوعات دیگری در دستور کار شماست؟

موضوع دوم ما حمل و نقل ترانزیتی از طریق ترکیه است. به طور کلی، برای کالاهای در حال ترانزیت ساخته شده در بنادر، و همچنین بندر+جاده یا بزرگراه+جاده، شرایط کنترل فیزیکی وجود دارد. به عبارت دیگر کالاهای ورودی با وجود ترانزیت توسط گمرک بررسی فیزیکی می شود یعنی هرگز وارد ترکیه نمی شود. در صورت عدم اطلاع، فکر می کنیم که بهتر است بررسی ها فقط بر اساس اسناد انجام شود. زیرا کالا وارد ترکیه نخواهد شد و کنترل فیزیکی کالا به معنای تاخیر در فرآیندها است. چون خود ماموران گمرک باید این کار را انجام دهند. ماموران گمرک که تعدادشان محدود است نیز باید با این مسائل برخورد کنند و باعث تاخیر در معاملات ما در دروازه های صادراتی ما شود. علاوه بر اینها، به این معنی است که بنادر یا گمرک ترکیه در جهان کمتر در نقل و انتقالات ترانزیتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، زیرا ضرر هزینه ای را به همراه دارد. بنابراین شاید به همین دلیل است که ما تجارت خود را به بندر پیرئوس یونان و بندر سعید مصر از دست می دهیم. با این حال، ما به راحتی می توانیم این ترانزیت ها را در مرسین یا ازمیر قبل از مالکان کشتی انجام دهیم. از سوی دیگر گمرک برای صادرات برنامه 3 شیفتی دارد. ما فکر می کنیم که این در مدت زمان کوتاهی اجرایی خواهد شد و بسیار مفید خواهد بود. تلاش می کنیم موانع صادرات را برطرف کنیم.

"فرودگاه استانبول فرصت های دیگری را برای ما به ارمغان می آورد"

موضوع سوم ما انتقال به فرودگاه جدید است. اگرچه افتتاحیه در 29 اکتبر وجود دارد، انتقال واقعی در 31 دسامبر انجام خواهد شد. اعضای UTIKAD علاقه زیادی به 31 دسامبر دارند. زیرا، به عنوان UTIKAD، ما یک ساختار عضو داریم که تقریباً تمام حمل و نقل هوایی در ترکیه، شاید 95 تا 96 درصد، را بر عهده دارد. به همین دلیل، ما هم با İGA و هم با خطوط هوایی مستقیم و انفرادی در تماس هستیم. ساختمان آژانس باربری جدید ساخته شد. تخصیص مکان شروع شده است، قراردادها در حال امضا است. تا پایان سال، آژانس ها معاملات خود را با پرسنل خود در دفاتری که اجاره می کنند آغاز می کنند. فرودگاه استانبول فرصت های دیگری را برای ما به ارمغان خواهد آورد. اول، در حال حاضر کمبود اسلات در فرودگاه آتاتورک وجود دارد. یعنی پروازهای جدید مجاز نیستند زیرا فرودگاه با حداکثر ظرفیت کار می کند. با فعال شدن فرودگاه استانبول، فضا و فرصت های اسلات جستجو می شود. با توجه به اصل عمل متقابل، به خطوط هوایی که مایل به پرواز به ترکیه هستند، فضا و اسلات ارائه می شود. به عنوان مثال، به خطوط هوایی ترکیه این فرصت داده می شود تا به مقاصد بیشتری و بیشتر در چین پرواز کنند. این امر باعث افزایش عرضه در فرودگاه جدید می شود و با این عرضه، رقابت با پرواز خطوط هوایی جدید به ترکیه افزایش می یابد. من فکر می کنم این در قیمت ها و خدمات منعکس خواهد شد. به عبارت دیگر واردکنندگان و صادرکنندگان قطعا در میان مدت از این تجارت سود خواهند برد. البته زمان مشخص خواهد کرد اما پیش بینی های ما در این راستا است.

موضوع چهارم ما؛ نزدیک به 1000 انبار در ترکیه وجود دارد. 580 مورد از آنها دارای گواهی C هستند و برای کالاهایی که به انبارهای ترکیه می آیند باید مقدار مشخصی حقوق گمرکی تضمین شود. این کار یا توسط واردکننده یا اپراتور انبار انجام می شود. وقتی به آن نگاه می‌کنیم، با یک محاسبه تقریبی، ضمانت نامه 3 میلیارد لیره را برای همه مشاغل انبار به همراه دارد. این در حالی است که هر انبار قبلاً در افتتاحیه 100 هزار یورو ضمانت و علاوه بر این 75 هزار یورو ضمانت یکجا داده است. یعنی ضمانت های 175 یورویی انبارها در گمرک نگهداری می شود. علاوه بر این، درخواست مجدد وثیقه های دیگر باعث افزایش کمبود ضمانت نامه در بازارهای مالی می شود.

اکنون برای کالاهای دریافتی بر اساس ارز ضمانت TL داده ایم. سپس با افزایش ارز، وثیقه ما آب شد. وقتی گارانتی پیدا نمی کنیم، انبارهایمان خالی می ماند و واردکننده جایی برای تخلیه کالاهایش پیدا نمی کند. در پیش نویسی که از وزارت بازرگانی برای ما ارسال شد دیدیم که این مشکل برطرف می شود. فکر می کنم در دوره آتی به قانون تبدیل شود و راحتی زیادی برای انبارها و واردکنندگان فراهم کند. حداقل این بدان معناست که هنگام بیرون کشیدن کالا از انبارها، واردات ارزان تر می شود.

موضوع CIF در محموله هوایی

آخرین شماره پنجم چیست؟

موضوع پنجم ما CIF در محموله هوایی است. مالیات بر قیمت مربوطه انجام شد. به عبارت دیگر، با افزودن هزینه بیمه و کرایه حمل به بهای تمام شده کالا، از قیمت تمام شده کالا مالیات گرفته می شد. مثلا؛ کتابی وجود دارد که شرکت های هواپیمایی از آن استفاده می کنند. این کتاب مرجعی است که برای خطوط هوایی ایجاد شده است تا هنگام بارگیری یکدیگر از آن استفاده کنند. هیچ کس از آن استفاده نمی کند. مثلا در آن کتاب کرایه شانگهای استانبول کیلویی 8 دلار است اما در واقع ما از شانگهای به استانبول کالا را کیلویی 3 دلار می آوریم. گمرک به قبض حمل باری که ارائه می کنیم توجهی نمی کند و با نگاهی به کتاب 8 هزار و 300 دلار از 2 دلار در 400 دلار اضافه می کند. به عبارت دیگر گمرک مالیات باربری پرداخت نشده را برای سالها دریافت می کرد. اینجا بی عدالتی بزرگی بود. این وضعیت حل شده است. اکنون مالیات با افزودن رقم کرایه به کل بهای تمام شده کالا بر روی فاکتورهای حمل و نقل انجام می شود. UTIKAD یک مطالعه بسیار جدی در مورد این موضوع انجام داده است. از انجمن کارگزاران گمرک و شرکت های بازرگانی خارجی تشکر فراوانی دریافت کردیم.

"مقررات TIO از اول ژانویه 1 وارد عمل می شود"

به جز این پنج موضوع، آیا چیز دیگری وجود دارد که برای شما برجسته و مهم باشد؟

موضوع دیگر ما قانونی شدن بخش به ویژه باربری ها بود. در این مرحله آیین نامه سازمان های حمل و نقل تهیه شد. این را با همکاری اداره کل حمل و نقل ترکیبی و کالاهای خطرناک آماده کردیم. پیش نویسی که عموماً توسط صنعت پذیرفته شده بود ظاهر شد. قبلاً به عنوان یک مقررات ظاهر شده است. از اول نوامبر اجرایی شد. در اینجا سازمان دهندگان تجارت حمل و نقل گواهی R را دریافت خواهند کرد. قیمت این گواهی R 1 هزار لیر بود که قبلاً به طرز باورنکردنی بالا بود. در نتیجه مذاکراتی که در وزارتخانه داشتیم این مبلغ را به 438 هزار لیره کاهش دادیم. از 150 ژانویه 1، مقررات حمل و نقل (TİO) اجرایی خواهد شد. شرکت هایی که می خواهند به عنوان TIO کار کنند نیز در صورت نداشتن مدارک R در گذشته با پرداخت 2019 هزار لیر لیر این گواهی را خواهند داشت و توسط دولت قانونی می شوند.

"تحرک در انبارها آغاز شد"

موضوع کاهش واردات نیز در دستور کار قرار دارد. به نظر شما چرا این به دلیل است؟

کاهش واردات به دلیل نرخ ارز و نبود بازار است. زیرا مردم کالاهایی را که نمی دانستند چقدر می فروشند از انبارها خارج نمی کردند. با این حال، از هفته گذشته، خروج کالاها از انبارها به صورت واقعی آغاز شد. بازار به آرامی در حال شکل گیری است و همه از کالاهای خود استفاده کردند زیرا موجودی نمانده بود. بسیاری از انبارها به دلیل تراکم مواد به طور کامل قفل شده و امکان پذیرش کالا را ندارند. علاوه بر این، وقتی تعهد تضمینی که قبلاً ذکر کردم می آید، ضمانت ها از قبل پر شده است، بنابراین انبار تا لبه پر است. از آنجایی که او نه به دلیل وثیقه می تواند کالا بخرد و نه واردات، فقط هزینه های ذخیره سازی در انبارها رخ می دهد و همه چیز متوقف می شود. این هفته فعالیت در انبارها آغاز شد. امیدوارم این همیشگی باشه

"به دلیل عدم واردات، حمل و نقل صادراتی بسیار افزایش یافته است"

در حال حاضر با مشکل دیگری به خصوص در حمل و نقل زمینی مواجه هستیم. بارهای صادراتی به دلیل عدم واردات افزایش زیادی پیدا کرد. ما چنین مشتری هایی داریم که «تا زمانی که امروز کالای مرا بیرون بیاوری، من کرایه برگشت را به تو می پردازم». یا همکارانی داشتیم که اصلاً بار برگشت را پیدا نکردند و با خالی آوردن خودروهایشان خسارت جدی به بار آوردند. عدم تعادل واردات و صادرات وضعیتی نیست که به طور کلی صنعت لجستیک آن را خیلی دوست داشته باشد. در حال حاضر، آنها 1000 یورو بیشتر از قیمتی که به طور معمول برای بارهای اروپایی برای هر وسیله نقلیه در صادرات می پردازند، پرداخت می کنند. صادرات گران است و ما به عنوان حمل کننده کاری به آن نداریم. چون بازار اینگونه است.

در حال حاضر امکان کسب درآمد در واردات جاده ای وجود ندارد. شما از صادرات سود می کنید و تا حدی واردات را جبران می کنید. علاوه بر این، به دلیل افزایش ارز، هزینه های TL شما ممکن است به طور موقت کاهش یابد. با این حال، هنگامی که تورم زیر سوال می رود، این سودها به سرعت در اولین تعدیل حقوق ناپدید می شوند. از نظر نرخ ارز در بازار فاصله اطمینان داریم. اگر این فاصله را کم کنیم، فکر می‌کنم خرید بیشتری انجام شود.

در شاخص عملکرد لجستیک، قطعاً باید در بین 20 نفر برتر باشیم.

مایلم جایگاه ترکیه را در شاخص عملکرد لجستیک بانک جهانی ارزیابی کنید. ترکیه در شاخص اعلام شده در سال جاری رتبه 47 را به خود اختصاص داده است. به نظر شما ترکیه باید کجا باشد؟

ما واقعاً جایی نیستیم که باید باشیم. در حالی که منتظر ورود به جمع 15 تیم برتر بودیم، سال 2018 را در جایگاه 47 به پایان رساندیم. قطعا باید جزو 20 تیم برتر باشیم. لازم است اقدامات بسیار فوری انجام شود تا فرآیندهای لجستیکی کارآمدتر شود و هزینه های آنها در ترکیه کاهش یابد. این یک نظرسنجی است و عینیت آن قابل بحث است، اما تاثیر زیادی دارد. ما فکر می کنیم که سرمایه گذار قطعا به این شاخص نگاه خواهد کرد. دولت اینگونه می بیند. قطعا برای ما مفید خواهد بود که تا جایی که می توانیم بالاتر باشیم. ما به عنوان UTIKAD پیشنهادهایی را به افرادی که شاخص عملکرد لجستیک را تهیه کردند و به دولت ارائه کردیم تا یک مطالعه شاخص عملکرد منصفانه انجام شود. با توجه به این پیشنهادات، فکر می‌کنم در سال‌های آینده بررسی‌های سالم دیگری نیز انجام شود.

"بیایید اجاره دفتر فرودگاه استانبول را به TL تبدیل کنیم"

در یکی از صحبت هایتان به اجاره بالای ادارات در فرودگاه استانبول اشاره کردید.

ما اجاره ماهیانه 100 یورو به ازای هر متر مربع را پرداخت خواهیم کرد. شما می توانید مکان های زیادی را در مرکزی ترین مکان های پاریس با 100 یورو اجاره کنید، یعنی هر متر مربع 700 لیر. از طرفی ما در هر ساختمان فرودگاهی با این پول یک دفتر 15-20 متری اجاره می کنیم. ما می خواستیم حداقل این را به TL تبدیل کنیم. ما تاکنون هیچ نتیجه مثبتی نداشته ایم.

"ما برای اجلاس تدارکات آتی دو روز پیش رو نقل قول را پر کردیم"

در نهایت، شما نشست لجستیک آینده را در سپتامبر به عنوان UTIKAD سازماندهی کردید. علاقه تدارکات بسیار زیاد بود. آیا قصد دارید اجلاس را سنتی کنید؟

اگرچه صحبت از آتش سوزی در بازارها است، اما اجلاس Future Logistics Summit که ما برگزار کردیم، سازمانی بود که با دادن پول وارد شد. ما تقاضای زیادی داشتیم. دو روز پیش سهمیه را پر کردیم. این نشان می دهد که مردم علاقه بسیار جدی به آینده دارند، هم از نظر شکل گیری استراتژی و هم از نظر کنجکاوی. ما فکر می کنیم که ماشین آلات بیشتری باید درگیر شود تا خطای انسانی در صنعت به حداقل برسد. به‌طور کلی، دیجیتالی‌سازی و اتوماسیون مرکز روش‌های کسب‌وکار ما در آینده را تشکیل خواهد داد. ما می خواهیم این سازمان را سنتی کنیم. زیرا حامیان مالی ما در اجلاس نیز به طرز باورنکردنی راضی بودند. احتمالا سال آینده هم این رویداد را برگزار خواهیم کرد.

منبع: yesillojistikciler.com

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*