بیانیه پل عثمانگزی فلش از وزارت

بیانیه پل اسمنگازی فلش از وزارت
بیانیه پل اسمنگازی فلش از وزارت

📩 15/11/2018 11:32

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri ile ilgili iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle; Son günlerde bazı basın yayın organlarında Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri ile ilgili vatandaşların ve devletin aldatıldığına yönelik gerçeği yansıtmayan haberler yer almakta olup, konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu İnşaatı işinde; Gebze-Bursa arasındaki kesimlerde yapım çalışmaları tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Söz konusu kesimlerin işletme faaliyetleri Görevli Şirket Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ tarafından yürütülmektedir.

HGS/OGS etiketi vasıtası ile sorunsuz bir geçiş yapılabilmesi için öncelikle; etiketin sağlam olması, montaj talimatına uygun şekilde ön cama, doğru yere yapıştırılmış olması, etiket hesabında yeterli bakiyenin bulunması, bir hesaba bağlı ise hesapta yeterli tutarda bakiye bulunması ya da bağlı olan kredi kartının limitinin yeterli olması gerekmektedir.

HGS/OGS etiketi vasıtası ile ödeme yapılamadığında ise gişede sürücülere nakit tahsilat öncesinde ilk olarak ödemesiz geçerek ödemelerini 15 gün içerisinde yapabilecekleri yönünde bilgi verilmektedir.

Dolayısı ile nakit tahsilata yönelik bir zorlama kesinlikle yoktur, nakit veya kredi kartı ile ödeme yapmak ya da ihlalli (ödemesiz) geçerek 6001 sayılı kanun gereği 15 gün içerisinde ödeme yapmak seçenek olarak sunulmaktadır.

Gişelerden yapılan geçişler ve bunun karşılığında tahsil edilmesi gerekli tutarlar gerek nakit, gerekse elektronik ödeme olsun, her bir ödeme tipinde de görevli şirket, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), KGM’nin görevlendirdiği Müşavir firma ve KGM bünyesindeki Üst Kontrol Merkezi tarafından ayrı ayrı titizlikle kontrol edilmektedir. İşletmeci; geçen araçlardan ücret alsa da almasa da geçen her araç sayılıyor ve garanti kapsamında değerlendiriliyor.

Ayrıca gişe işlemleri 7/24 kayıt altına alınarak sürekli tüm taraflarca denetlenmektedir.

Dolayısıyla; vatandaşların nakit ödemeye zorlandığı, nakit tahsilatların kayıtlara girmediği, vatandaşın ve devletin zarara uğratıldığı yönündeki iddialar tümüyle asılsız olup, haksız bir şekilde ilgili tüm kurum ve kuruluşları suçlar niteliktedir.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*