خسارت 323 میلیون دلاری در پل یاووز سلطان سلیم

323 میلیون دلار در پل یاووز سلطان سلیم از دست رفت
323 میلیون دلار در پل یاووز سلطان سلیم از دست رفت

📩 06/11/2018 18:49

در حسابرسی دیوان محاسبات مشخص شد که در صورت عدم اصلاح ساخت یاووز سلطان سلیم و پل 1915 چاناکاله در پایان مدت قرارداد، زیان میلیونی به دلیل زمان ساخت و ساز غیرقانونی و تضمین درآمد روزانه وارد می شود. . بر این اساس، عموم مردم ممکن است از درآمد 3 میلیون و 323 هزار و 870 دلاری برای پل سوم استانبول یاووز سلطان سلیم و 400 میلیون و 1915 هزار و 153 یورو برای پل چاناک کاله در سال 409 محروم شوند.

بر اساس اخبار Özlem GÜVEMLİ از SÖZCÜ، در گزارش حسابرسی دیوان محاسبات سال 2017 اداره کل راهداری، انتقاداتی مبنی بر شروع دوره ساخت در قراردادهای ساخت، بهره برداری، انتقال (YID) بر خلاف قوانین تنظیم شده است. این قانون و اینکه اجرای قرارداد به دلیل تقصیر شرکت متولی به تاخیر افتاد، اما تحریمی اعمال نشد. در این گزارش پروژه هایی که قرارداد آنها در چارچوب BOT منعقد شده و عملیات ساخت آنها همچنان در حال انجام است مورد بررسی قرار گرفت.

از زمان ساخت محاسبه نشده است

خاطرنشان شد: با امضای قرارداد اجرای این پروژه ها، بر خلاف مفاد قرارداد، محل کار واقعی تحویل و کار آغاز شد. طبق قرارداد گفته شد که عملیات ساخت و ساز در واقع قبل از شروع دوره ساخت شروع شده و این دوره ها از دوره ساخت محاسبه نشده است. از آنجایی که ضمانت درآمد روزانه برای مدت بهره برداری در آثار مذکور داده می شود، درآمد روزانه بیشتری برای مدت بهره برداری اضافی داده شده تضمین می شود. لذا واگذاری بنگاه به ادارات تا مهلت اضافه داده شده به تعویق می افتد و در این مدت درآمدهای بنگاه به جای مدیریت توسط شرکت متولی وصول می شود و ضمانت های داده شده در این مدت ادامه خواهد داشت.

180 روز اضافی داده می شود

در گزارش زمانی که فرآیند اعتبار یابی 4 پروژه مورد بررسی قرار گرفته است. مقرر شده است با اظهارات مبهم و غیر قابل توجیه از قبیل نگرش های منفی سایر کشورها، تنگناهای اقتصادی در خارج و... به شرط کسر نشدن هریک از شرکت های متولی از دوره عملیاتی، زمان اضافی از سوی دستگاه اجرایی درخواست شود. که در عین حال قابل اثبات نیست. با تاکید بر اینکه این وضعیت مغایر با قرارداد اجرایی است، گفت: در بررسی ها هیچگونه یافته ای که مستلزم زمان اضافی باشد، ارائه نشد، شرکت های متولی نتوانستند به طور واضح ثابت کنند که ایراد ندارند، از مبهم استفاده کردند. عبارات و با وجود این به هر یک از آنها 180 روز مهلت اضافه به شرط کسر نشدن از دوره بهره برداری داده شد. بنابراین، هر شرکت متصدی بیش از 180 روز است که ناعادلانه حق فعالیت داشته است.

بزرگراه ها: سریع و اقتصادی

بزرگراه ها برای فعال سازی پویایی بخش خصوصی در روش BOT مبتنی بر تکمیل سریع و اقتصادی سرمایه گذاری ها در اسرع وقت بدون هیچ گونه منابعی از سوی مردم بوده و شرکت متولی تا زمان لازم الاجرا شدن قرارداد با علم به با بیان اینکه در صورت فسخ احتمالی، منابع خود مشمول فرض بدهی نمی‌شوند و قصد دارند پس‌اندازی را که از زمان ساخت و ساز انجام داده‌اند به زمان بهره‌برداری اضافه کنند. بیان شده است که پس از امضای قرارداد ظرف مدت 10 روز محل کار توسط اداره تحویل داده می شود و قبل از مناقصه به اطلاع کلیه طرفین می رسد که شرکت متصدی با سهام عدالت شروع به کار خواهد کرد و این مدت نیز گرفته شده است. در مرحله مناقصه توسط مناقصه گران در نظر گرفته شود و هدف از این ترتیب در قرارداد این است که سرمایه گذاری در اسرع وقت به بهره برداری برسد و افتتاح و در دسترس عموم قرار گیرد. دیوان محاسبات اعلام کرد که امکان مشارکت مدیریت در توضیحات وجود ندارد.

 

منبع: www.sozcu.com.tr

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*