دادخواست لغو پروژه گذرگاه خلیج ازمیر رسیدگی شد

شکایتی برای لغو پروژه گذرگاه خلیج ازمیر تشکیل شد.
شکایتی برای لغو پروژه گذرگاه خلیج ازمیر تشکیل شد.

📩 08/11/2018 18:06

شکایت سازمان های محیط زیست و حرفه ای و شهروندان علیه پروژه تقاطع خلیج ازمیر برگزار شد.

روند حساسی که در برابر پروژه گذرگاه خلیج ازمیر باز شد و تصمیم گرفته شد اجرای آن مطابق گزارشات کارشناسی باقی بماند، وارد شد. در جلسه رسیدگی به این پرونده که امروز برگزار شد، تشکل های محیط زیست و حرفه ای با توجه به آسیب هایی که هم به طبیعت و هم به فرهنگ شهری وارد می کند، خواستار لغو این پروژه شدند. در انتظار تصمیم دادگاه است.

شکایتی توسط EGECEP، TMMOB، Doğa Derneği و 85 شهروند علیه پروژه انتقال خلیج ازمیر، که در بیانیه انتخابات محلی حزب عدالت و توسعه گنجانده شده بود، تنظیم شد. در پرونده ای که در دادگاه منطقه ای ازمیر رسیدگی شد، با بیان خساراتی که این پروژه به خلیج ازمیر وارد می کند، خواستار لغو تصمیم مثبت EIA شد. علاوه بر وکلا، مدیران اتاق‌های وابسته به EGECEP، TMMOB، شهروندان، بوروکرات‌های وزارت محیط‌زیست و شهرسازی و اداره کل بزرگراه‌ها و پلتفرم نسل دوم İnciraltı که در کنار این وزارتخانه درگیر این پرونده بودند. ، همچنین در جلسه دادگاه اداری سوم ازمیر شرکت کرد.

عارف علی کانگی، وکیل EGECEP اظهار داشت که پروژه انتقال خلیج فارس با پروژه شهرداری کلانشهر ازمیر برای بازسازی خلیج در تضاد است. کانگی با بیان اینکه دلتای گدیز و خلیج ازمیر باید محافظت شود تا ازمیر شهری قابل زندگی باشد و هویت خود را حفظ کند، همچنین اظهار داشت که این پروژه بخشی از پروژه تبدیل ازمیر به استانبول است. کانگی با تاکید بر اینکه در غیر این صورت شهر غیرقابل سکونت می شود، همچنین اظهار داشت که هیچ منفعت عمومی وجود ندارد.

اوزلم شنیول، رئیس شعبه ازمیر اتاق برنامه ریزان شهری، یادآور شد که پروژه انتقال خلیج فارس در 100 هزار طرح زیست محیطی ازمیر-مانیسا و طرح های جامع حمل و نقل تهیه شده توسط شهرداری کلانشهر ازمیر برای سال 2030 گنجانده نشده است. که نیازی به شهر نیست. مهندس ژئوفیزیک Erhan İçöz که از شاکیان است نیز از انجام نشدن حفاری بیش از 50 متر در این پروژه خبر داد و گفت: در زلزله بیش از 6 ریشتر ازمیر که زلزله است چه اتفاقی می افتد. منطقه، برنامه ریزی نشده است. برای حمل و نقل واقعی، باید تا عمق 150 متر پایین آمد. ایچوز اعلام کرد که هیچ تحقیق باستان شناسی در منطقه ای که پایه های پل پیدا می شود انجام نشده است.

وکلای دادگستری و بوروکرات های وزارت محیط زیست و شهرسازی و اداره کل راهداری مدعی شدند که پرونده EIA مطابق روال است و به مناطقی که از آن عبور می کند آسیبی نمی رساند. طرف مخالف گزارش کارشناسی نیز خواستار بررسی کارشناسی تکمیلی و ابطال پرونده شد.

دادگاه در روزهای آینده تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

پروژه انتقال خلیج فارس چیست؟

پروژه گذرگاه خلیج ازمیر اولین پروژه از 2014 پروژه ای است که در مانیفست انتخاباتی بینالی یلدیریم، کاندیدای حزب عدالت و توسعه برای شهردار شهرداری کلان شهر ازمیر در انتخابات اداری محلی 1.414، که در آن زمان وزیر حمل و نقل، ارتباطات و امور دریایی بود، گنجانده شده است. و در حال حاضر به عنوان رئیس مجلس فعالیت می کند و به نام گردنبند زرین خدا نامگذاری شده است. در مارس 2017، وزارت محیط‌زیست و شهرسازی گزارش مثبت ارزیابی اثرات زیست‌محیطی (EIA) پروژه انتقال خلیج ازمیر را تأیید کرد، که قرار است خلیج را به اتصال بزرگراه حلقه‌ای Çiğli در شمال و İnciraltı در جنوب متصل کند. پروژه تقاطع خلیج ازمیر، که از تقاطع ساسالی جاده کمربندی ازمیر در سمت غربی منطقه صنعتی سازمان‌یافته آتاتورک ازمیر در شمال آغاز شد، در نظر گرفته شده بود تا در محل اتصال به بزرگراه چشمه در جنوب پایان یابد. این پروژه به صورت بزرگراه 12 کیلومتری، تراموا به طول 16 کیلومتر، پل 4.2 کیلومتری روی اسکله (به صورت پل معلق 200 متری بر روی کانال لایروبی خلیج)، جزیره مصنوعی 800 متری و 1.8 متر در نظر گرفته شده است. کیلومتر تونل لوله غوطه ور
قرار بود ساخته شود.

جان فلامینگوها در خطر است

دلتای گدیز که در قسمت شمالی پروژه قرار دارد، یکی از مهم ترین زیستگاه های بسیاری از گونه های پرندگان در جهان به ویژه فلامینگوها است. دلتای گدیز، یکی از 14 سایت مهم بین المللی رامسر در ترکیه، نیز به عنوان منطقه حفاظت شده طبیعی محافظت می شود. دلتای گدیز ازمیر یکی از بزرگترین تالاب های ساحلی ترکیه و خانه بیش از 40 هزار فلامینگو است که هر چهار معیار میراث طبیعی جهانی یونسکو را برآورده می کند. به همین دلیل این تصمیم از نظر فقه جهانی حفاظت از طبیعت اهمیت تاریخی دارد.

دادگاه تصمیم به توقف اعدام می گیرد

11 نفر از کارشناسان منصوب در شکایت طرح شده علیه این پروژه، ارزیابی های موجود در پرونده EIA در مورد تأثیرات پروژه بر اکوسیستم خلیج فارس را ناکافی دانستند. در راستای این گزارش، دادگاه اداری سوم ازمیر تصمیم به توقف اجرای حکم گرفت. در گزارش های کارشناسی اظهاراتی وجود داشت که «اثرات منفی پروژه بر مناطق حفاظت شده و تالاب دلتای گدیز به اندازه کافی بررسی نشده است و پروژه گذرگاه خلیج ازمیر مطابق با اصول و اصول برنامه ریزی نیست زیرا به عنوان یک استراتژی طرح استانی یا منطقه ای تولید نشده است.

منبع: www.universe.net

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*