سمپوزیوم و نمایشگاه آسانسور 2018 آغاز شد

سمپوزیوم و نمایشگاه آسانسور 2018 آغاز به کار کرد
سمپوزیوم و نمایشگاه آسانسور 2018 آغاز به کار کرد

📩 08/11/2018 18:04

سمپوزیوم و نمایشگاه آسانسور با موضوع اصلی "طراحی و فناوری" که توسط اتاق مهندسین برق و اتاق مهندسان مکانیک TMMOB در تاریخ 18 اکتبر 2018 در مرکز کنگره و نمایشگاه MMO Tepekule در ازمیر آغاز شد.

در این سمپوزیوم سه روزه، علاوه بر بسیاری از جلسات، پنل ها و کارگاه های آموزشی، دوره آموزشی "آموزش کودکان در مورد آسانسور و پله برقی/تسمه" نیز برگزار می شود. سخنرانی افتتاحیه این سمپوزیوم که مورد حمایت بسیاری از نهادها، سازمان ها و دانشگاه ها قرار گرفت، توسط رئیس هیئت مدیره EMO و MMO شعبه ازمیر، Gazi İpek، رئیس هیئت مدیره EMO، Yunus Yener، ایراد شد. رئیس هیئت مدیره MMO و امین کوراماز، رئیس اتحادیه اتاق های مهندسان و معماران ترکیه. در این سمپوزیوم که تمامی طرف های مرتبط با آسانسور در آن شرکت خواهند کرد، در حل مشکلات موجود مشارکت کرده و در مورد آینده صنعت آسانسور تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

سخنان افتتاحیه امین کورماز، رئیس هیئت مدیره TMMOB به شرح زیر است:

"میهمانان عزیز

من از طرف هیئت مدیره TMMOB و خودم با دوستی به همه شما سلام می کنم. مفتخرم که در نهمین سمپوزیوم آسانسور که امسال توسط اتاق مهندسان برق و مهندسین مکانیک ما برگزار شد، در میان شما باشم. از همه کسانی که 25 سال در تداوم این رویداد سهیم بودند تشکر می کنم. هفته مهندسی-معماری را به مناسبت شصت و چهارمین سالگرد اولین مجمع عمومی TMMOB به تمامی همکارانم تبریک می گویم.

شرکت کنندگان محترم
ما در حال گذراندن دوره بحرانی هستیم که عمیقاً همه بخش‌های کشورمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در چنین دوره‌هایی، حضور در کنار همه اجزای بخش، جستجوی راه‌حل‌های مشترک برای مشکلات و آگاهی از تحولات جدید بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. امیدوارم سمپوزیوم و نمایشگاهی که به مدت 3 روز ادامه دارد، برای توسعه فناوری های انتقال و صنعت آسانسور مفید باشد.

بحران اقتصادی که مدت‌ها در آن بودیم، اما بعد از انتخابات 24 ژوئن آن را احساس کردیم، بر کل زندگی ما تأثیر منفی می‌گذارد. اقتصاد به دلیل تورم بالا، افزایش بیکاری، شرکت‌های ورشکسته و سرمایه‌گذاری‌هایی که متوقف شد، به بن بست کشیده شد.

ما به عنوان TMMOB، در تمام رویدادهایی که سال‌ها برگزار کرده‌ایم، تکرار می‌کنیم که مدل رشد مبتنی بر جریان پول داغ پایدار نخواهد بود و سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالی مبتنی بر رانت به جای تولید، ساخت‌وساز به جای صنعتی‌سازی و بتن به جای فناوری خواهد بود. قطعا منجر به بحران می شود.

بحرانی که ما از آن عبور می کنیم بار دیگر ثابت کرد که در این موضوع حق با ماست. زمانی که درک حزب عدالت و توسعه از رشد مبتنی بر منابع خارجی ناپایدار شد، نرخ ارز افزایش یافت، افزایش نرخ ارز منجر به افزایش قیمت ها و تورم در اقتصاد شد که کاملاً مبتنی بر واردات بود و برای مهار سود افزایش یافت. افزایش تورم باعث رکود اقتصادی و ورشکستگی شد.
حزب عدالت و توسعه که مدت ها بحران اقتصادی را انکار می کرد، سرانجام با اتخاذ نوعی برنامه صندوق بین المللی پول به نام برنامه اقتصادی جدید اعلام کرد که با این بحران مبارزه خواهد کرد.

تجربه ما نشان می‌دهد که هر برنامه بازیابی بحران که تحت سیاست‌های نئولیبرالی اجرا شود، منجر به فقیر شدن بیشتر مردم می‌شود. آنچه برنامه اقتصاد نوین به ما وعده می دهد، فقیر شدن بیشتر و ضایع شدن حقوق کارگران و اقشار وسیع مردم است.

این برنامه ضد کارگری افزایش دستمزدها را با نرخی کمتر از تورم پیش بینی می کند. هدف از بین بردن اشتغال مطمئن از طریق انعطاف پذیر کردن بازار کار است. تنگ کردن بیشتر چتر تامین اجتماعی و هدایت افراد به سمت برنامه های تامین اجتماعی خصوصی و بازنشستگی. می‌خواهد با تبدیل حقوق و دستمزد کارگران به صندوق، حقوق اختصاصی کارگران را غصب کند.

وقتی همه این اهداف به صورت کلی در نظر گرفته شوند، مشاهده می شود که این برنامه در واقع یک برنامه بحرانی است که توسط صندوق بین المللی پول تحمیل شده است. نمی توان با راه حل های نئولیبرالی بر بحران ایجاد شده توسط سیاست های نئولیبرالی غلبه کرد. باید هرچه زودتر از این سیاست‌های غلط کنار گذاشته شود و رویکرد مدیریتی که به جای اقتصاد رانتی، اقتصاد تولید، به جای اولویت‌های سرمایه‌ای منافع عمومی، پس‌انداز به جای تجمل و اسراف، توسعه برنامه‌ریزی شده به جای صرفه‌جویی در روز را هدف قرار دهد، اتخاذ شود.

خروج از بحران نه با تسلیم شدن به خواسته‌های قدرت‌های امپریالیستی، انحصارات بین‌المللی و شرکت‌های چندملیتی، بلکه با عملی ساختن یک تفاهم تبلیغاتی به نفع کار، که منافع عمومی مردم را در نظر می‌گیرد، امکان‌پذیر است.

ما به عنوان TMMOB از سیاست‌های تبلیغاتی در کنار مردم دفاع خواهیم کرد و دوشادوش با تشکل‌های کارگری و حرفه‌ای در این راستا مبارزه خواهیم کرد تا کارگران مجبور به پرداخت صورت‌حساب این بحران عمیقی که ما پشت سر گذاشته‌ایم نشوند. در این زمینه، تلاش های ما با DİSK، KESK و TTB برای ایجاد یک برنامه تلاش و مبارزه مشترک برای برون رفت از بحران ادامه دارد.

میهمانان عزیز

در حالی که TMMOB به مبارزه خود برای حمایت از حقوق کار ادامه می دهد، به تعیین واقعیت های کشور از طریق زمینه های حرفه ای خود ادامه می دهد و با پیشنهادات راه حلی به تولید مطالعات علمی و فنی به نفع کشور و مردم ما می پردازد.

این سمپوزیوم که امروز برگزار شد محصول همین تفاهم است. در این سمپوزیوم که تمامی مولفه های صنعت آسانسور را گرد هم می آورد، راهکارهایی برای رفع مشکلات این صنعت با موضوع اصلی «طراحی و فناوری» ارائه می شود.

همچنین می دانید که هر پیشرفتی در زمینه طراحی و فناوری سرعت تولید و توسعه را بین کسانی که از آن فناوری استفاده می کنند و کسانی که استفاده نمی کنند افزایش می دهد. این وضعیت اهمیت فعالیت های تحقیق و توسعه، نوآوری و تولید فناوری را بیشتر می کند. متاسفانه اولویت های اقتصادی کشور ما شامل این موضوعات نمی شود. بنابراین، در کشورهایی مانند ما که دارای وابستگی تکنولوژیکی هستند، پیگیری تحولات جدید در عرصه بین المللی بسیار مهم است.

با این حال، فناوری یک فرآیند دو مرحله ای است. استفاده از فناوری توسعه یافته بخشی از آن فرآیند و همچنین توسعه فناوری است. این مراحل بسیاری از جمله تولید، بازرسی، روش‌های کنترل، سیستم‌های تضمین کیفیت، آموزش، اعتباربخشی و صدور گواهینامه را دارد.

با سمینارها و سمپوزیوم هایی که به مدت 25 سال در زمینه فناوری های انتقال و آسانسور برگزار کرده ایم، کمک های قابل توجهی در توسعه استانداردها و قوانین مرتبط با این حوزه داشته ایم.

طراحی آسانسور، طراحی پروژه، مونتاژ، کنترل دوره ای از موضوعات رشته های مهندسی برق و مکانیک است و فعالیت های آموزشی و صدور گواهینامه برای همکارانی که در این زمینه فعالیت خواهند کرد نیز توسط اتاق های ما انجام می شود. البته این آموزش ها در ارائه سرویس آسانسور ایمن، کارآمد، راحت و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است. اتاق های ما همچنین وظیفه دارند کارکنان واجد شرایطی را که این بخش به آنها نیاز دارد، آموزش دهد.

با افزایش پروژه های تحول شهری و ساختار عمودی در کشور ما، توسعه صنعت آسانسور اهمیت بیشتری یافته است. به موازات این اتفاق، سالانه بسیاری از شهروندان ما در بلایای آسانسور در کشورمان جان خود را از دست می دهند و بسیاری از آنها معلول می شوند. زیرا بازرسی آسانسور با کیفیت و فرکانس کافی انجام نمی شود.

ضروری است وزارت علوم، صنعت و فناوری بازرسی ها را برای شرکت های مجاز مونتاژ و تعمیر و نگهداری گسترش دهد و از فعالیت شرکت های تعمیر و نگهداری به نام «زیر پله» جلوگیری کند.
تحریم آسانسورها و شرکت های تعمیر و نگهداری که در نتیجه کنترل دوره ای نامناسب تشخیص داده می شود را وزارتخانه تحریم می کند و باید مسئولیت شرکت های تعمیر و نگهداری در خصوص کنترل های دوره ای افزایش یابد.

ایجاد زمینه های هماهنگی موثر برای حل مشکلات تجربه شده در تولید و نگهداری، نظارت بر بازار و بازرسی و اقدامات کنترل دوره ای مطابق با مقررات و استانداردهای آسانسور مهم است.

برای انضباط این بخش، وزارتخانه موظف است در حوزه نظارت و بازرسی بازار از دستگاه های ابلاغی و همچنین ممیزی های شرکت آسانسور و مونتاژ بازرسی کند و کار قانونگذاری در این زمینه سریعا به پایان برسد.

کشور ما از نظر حوادث شغلی رتبه اول اروپا و رتبه سوم جهان را دارد. این یک واقعیت شناخته شده است که کارگاه های ساختمانی در کشور ما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته از نظر فرهنگ ایمنی بسیار ضعیف هستند. این وضعیت در سال های اخیر با وقوع حوادث آسانسور در ساختمان های بلندمرتبه انبوه مسکن بار دیگر ثابت شده است.

در این زمینه؛ ایجاد سیستم های مدیریت زیست محیطی، بهداشت و ایمنی کلیه شرکت ها، از جمله شرکت های مرتبط با آسانسور، تعیین قوانین ایمنی شغلی برای محل های ساخت شرکت های آسانسور، آموزش کارکنان و نظارت مستمر بر اجرای قوانین.

من مطمئن هستم که؛ در این رویداد سه روزه، کارشناسان به این نکات پرداخته و به توسعه این بخش کمک خواهند کرد.

برای سمپوزیوم ما آرزوی موفقیت می کنم و یک بار دیگر با عشق، احترام و دوستی به همه شما درود می فرستم.»

 

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*