ما در پروژه تراموا از کلان شهر تا صاحبان بار به شما فکر نکردیم

📩 14/04/2015 10:18

Büyükşehirden bar sahiplerine itiraf tramvay projesinde sizi düşünmedik : Akçaray Tramvay projesin kapsamında işletmeleri istimlak edilerek, tebligat gönderilen bar sahipleri görüşmeye gittikleri Büyükşehir’de şok oldu; “Projede sizi düşünmedik”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesi ‘Akçaray’ için işyerlerinin yıkım kararı alınan Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği (KEYDER) Başkanı Yusuf Ziya Tom ve beraberindeki Barlar Sokağı esnafları, Büyükşehir Belediyesi’ne giderek Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ile görüştü. Görüşmede; Akçaray’ın proje yapılandırmasında işletmeleri yıkılacak olan esnafların akıbetinin düşünülmediği ortaya çıktı.

ANLAŞMA YOLU GÖRÜNMÜYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Mart yerel seçimleri öncesi seçim vaatleri arasında yer alan ‘Akçaray’ tramvay projesi kapsamında hattın geçmesi sebebiyle yıkılacağı belirtilen işletme sahipleri, haklarını aramak ve çözüm yolu bulmak adına soluğu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç’ün makamında aldı. Kısa adı KEYDER olan Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Yusuf Ziya Tom ve beraberindeki işletme sahipleri Büyükşehir Belediyesi’ne giderek Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç’ün makamında akşam saatlerinde toplantıya girdi. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda yer yer sinirlerin gerildiği öğrenilirken, belediye ve işletme sahipleri arasında bir anlaşma yolu görünmediği de belirtildi.

KARAOSMANOĞLU İLE MASAYA OTURULACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ile görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom, tramvay hattının projelendirilmesi aşamasında kendilerinin düşünülmediğini ifade etti. Tom yaptığı açıklamada, “Oradaki bar sahipleriyle ilgili Büyükşehir yetkililerinin kafalarında bir şey olmadığını anladık. Bu hayatın içinde hizmet eden ruhsat sahibi yerlerde eğlenen insanlar var. Eğlence, insanların hayatında olması gereken bir bölümdür. Bunun nasıl yok sayıyorsunuz dediğimizde bize, sonrada düşünmeye başladık dediler. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile masaya oturacaklarını ve bunun ileride başlarını ağrıtacak çok büyük bir sorun olacağını söylediler” dedi.

BİN 100 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Açıklamasına devam eden KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom, Barlar Sokağı olarak bilinen ve istimlak edilecek olan alanda bin 100 kişinin istihdam edildiğini de belirterek, “Orada sadece barlar yok. İstimlak edilecek yerlerde otel, market, sigorta ve kafeler de bulunuyor. Sadece barların yıkılacak diye bir şey yok” dedi. Zamanında kendilerinin Fuar alanından da zorla çıkarıldıklarını hatırlatan Tom, “Akıllarında ‘Tramvayı buradan geçiririz, barları da buradan kaldırırız’ diye düşünüyorlar. Önceden barları Fuar’dan temizleyip, şehrin içine zorla sıkıştırdılar. Şimdi bizi sıkıştırdıkları alandan dışarı atmaya çalışıyorlar. Bunu da tramvay projesini bu alana sokarak yapıyorlar. Onlar, herkesin içine kapanmış, herkesin evinde oturduğu bir şehir düşünüyorlar” açıklamasında bulundu.

“EĞLENCE SEKTÖRÜ ORTADAN KALKAR”

Barlar Sokağı’nda bulunan Teras Bar adına görüşmeye gelen Serkan Güyük eğlence sektörünün utanılacak bir sektör olmadığını ve zihniyetlerinin eğlence yerlerini kötü göstermeyi amaçladığını söyledi. Güyük, “Barlar 60 bin öğrencinin doğum gününü kutladığı yerler. Eğlenmek de insanın bir parçası. Ruhsatlarımız bizim kazanılmış haklarımızdır. Biz kasabı, bakkalı istediğini yere taşırsınız. Bizim ruhsatı alıp adres değişikliğiyle, vergi dairesine bir dilekçe verip adres değiştiremezsiniz. İyi niyetli bir yaklaşımları yok. Konut yıkmıyorlar, iş yeri yıkıyorlar. Burada çalışan insanlar çocuklarını buradan aldıkları paralarla okutuyorlar. Bizlere yeni bir alan göstermedikleri sürece bizim sektörümüz ortadan kalkar. Ortadan kaldırmak sadece bizleri ortadan kaldırmak değil, bizimle beraber bizlerin işyerlerine gelen yüzbinlerce insanın hayatını etkileyecekler. İnsanlar sokaklarda mı eğlensinler?” açıklamasında bulundu.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*