سیستم سیگنالینگ تاسیس شده است اما

📩 24/11/2018 12:03

Sinyalizasyon Sistemi Kuruldu Ama :Adana’da okulların bulunduğu kavşağa sinyalizasyon sistemi yapılması talebi reddedilen öğretmenin aynı kavşakta ölümünün ardından yapılan sinyalizasyon sistemi günlerdir çalışmıyor.
Adana’nın Merkez Sarıçam ilçesinde Yeşil Bulvar’ın hemen yanı başına konut ve okullar yapıldığı için bulvarın okul giriş ve çıkışına yolun karşısına geçilmesi için köprü yapıldı. Adana’nın en çok kullanılan bulvarlarından biri olmasına rağmen köprü yapıldıktan sonra oluşan kavşağa sinyalizasyon yapılmadı. Öğrencilerin okula giriş ve çıkış saatlerinde çok sayıda kaza tehlikesi atlatılırken kazalar da yaşandı. Bunun üzerine TOKİ Köprülü Lisesi öğretmeni Uğur Avşar, okul yönetiminden kavşağa sinyalizasyon yapılması için belediyeye başvurulması talebinde bulundu. Okul yönetimi de Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME), “Okulumuz Yeşil Bulvar üzerindeki DSİ TOKİ konutları içeresinde bulunmaktadır. Konutlara giriş ve çıkışlarda, trafik ışık-sinyalizasyon sistemi bulunmaması ve nispeten hızlı akan trafiğin olması, öğrencilerimiz için tehlike oluşturmaktadır. Söz konusu yere sinyalizasyon sisteminin yapılmasını talep ediyoruz” yazılı bir dilekçe verdi.
22 Kasım 2013 tarihinde verilen dilekçeye UKOME tarafından 31 Kasım 2013 tarihinde “Söz konusu yere trafik düzeni nedeniyle sinyalizasyon kurulması uygun olmadığına, ancak trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, Kozan Yolu, Yeşil Bulvar hattına 3 sıra çelik yer butonunun monte edilmesine karar verilmiştir” cevabı verildi.
Bu tarihten sonra öğrenciler yine sinyalizasyon olmadan canlarını tehlikeye atarak karşıdan karşıya geçmeye devam etti. Bu cevaptan 2 ay sonra 24 Şubat 2014 günü öğrencilerin ölmemesi için sinyalizasyon başvurusu yaptıran Avşar öğretmen, karşıdan karşıya geçerken bir kamyonetin çarpması sonucu hayatını kaybetti.
Bu durumun haber yapılmasının ardından UKOME 28 Mart 2014 günü kavşakta çalışma başlatarak sinyalizasyon sistemi kurdu. Ancak aradan 10 gün geçmesine rağmen sinyalizasyon sistemi bir türlü çalıştırılamadı. Bu nedenle öğretmenin hayatını kaybettiği yerde öğrenciler hala sinyalizasyon yapılıp çalışmadığı için can korkusuyla okullarına gitmek zorunda kalıyor. Okula gelen öğrenciler öğretmenlerine çok üzüldüklerini, yolun çok tehlikeli olduğunu belirterek, “Sinyalizasyonun yapılmasının bu saatten sonra hiçbir anlamı yok. Biz acımızı içimizde yaşıyoruz. Yapılan sinyalizasyon da zaten bir türlü çalışmıyor” dedi.
UKOME yetkilileri ise sinyalizasyonun alt yapı çalışmalarının tamamlanmadığını, bu nedenle ışıkların çalışmadığını, en kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*