پل اکولوژیکی برای حیوانات وحشی در بزرگراه ها احداث می شود

📩 24/11/2018 12:27

پل‌های زیست‌محیطی در بزرگراه‌ها برای حیوانات وحشی ایجاد می‌شوند: وزارت جنگل‌داری و امور آب، اداره کل حفاظت از طبیعت و پارک‌های ملی (DKMP) پل‌های اکولوژیکی را برای حیوانات وحشی در بزرگراه‌ها در محدوده پروژه مرگ‌ومیر حیوانات وحشی در داخل و خارج از آن ایجاد می‌کند. بزرگراه ها (KARAYAP).
وزارت جنگل‌داری و امور آب، اداره کل حفاظت از طبیعت و پارک‌های ملی (DKMP) پل‌های زیست‌محیطی را برای حیوانات وحشی در بزرگراه‌ها در محدوده پروژه مرگ و میر حیوانات وحشی (KARAYAP) می‌سازد. با اجرای پروژه از خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث رانندگی ناشی از حیات وحش جلوگیری می شود.
اداره کل وزارت جنگلداری و امور آب DKMP گام مهم دیگری را به منظور حفاظت و تضمین پایداری حیات وحش برداشته است. با مطالعه ای که در محدوده کارایاپ انجام می شود، نقاط وقوع مکرر حوادث مرتبط با حیات وحش مشخص می شود و با افزایش تعداد پل های اکولوژیکی که هنوز در کشور ما محدود هستند، از حیات وحش محافظت می شود.
بزرگراه ها باعث تقسیم مناطق حیات وحش می شوند
به منظور پاسخگویی به نیازهای ناشی از تحولات اقتصادی و صنعتی در کشور ما، شبکه راه و ریلی به سرعت در حال گسترش است. با این حال، تحولات بر حیات وحش تأثیر منفی می گذارد. به طور خاص، بزرگراه ها و جاده های جدا شده از خطوط حمل و نقل باعث تقسیم زیستگاه های حیات وحش و جنگل ها می شود. انشعاب های حاصله باعث ایجاد جمعیت های مستقل کوچک تری از گیاهان و جانوران شده و گونه ها را در برابر انقراض آسیب پذیرتر می کند. علاوه بر این، عبور جاده ها از زیستگاه حیوانات وحشی باعث افزایش تصادفات رانندگی، آسیب دیدن حیات وحش و خسارات جانی و مالی می شود.
مانع اکولوژیکی ایجاد خواهد شد
با اجرای KARAYAP توسط اداره کل DKMP، موانع اکولوژیکی (روگذر، زیرگذر) در مناطق حساس شناسایی شده ایجاد خواهد شد. ضمناً به اداره کل راهداری اطلاع رسانی خواهد شد و پل های اکولوژیکی با توجه به این داده ها در شبکه های زمینی و راه آهن جدید ساخته خواهد شد.
در چارچوب پروژه KARAYAP، پروفسور دکتر وزیر جنگلداری و امور آب اظهار داشت که هنگامی که یک حیوان وحشی در اثر برخورد وسیله نقلیه جان خود را از دست می دهد، اداره کل DKMP صحنه و زمان وقوع حادثه را در دستگاه ثبت می کند. نقشه بزرگراه ویسل اروغلو گفت: «با این پروژه، مطبوعات محلی و ملی دنبال می‌شوند و داده‌ها روی نقشه گنجانده می‌شود. بنابراین، با این نقشه، یک بررسی عدم وجود دارایی انجام می شود که اطلاعاتی در مورد حیات وحش ارائه می دهد.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*