کربن بزرگترین مشکل قرن بیست و یکم خواهد بود

📩 24/11/2018 11:55

کربن بزرگترین مشکل قرن بیست و یکم خواهد بود: کارشناسان خاطرنشان می کنند که توزیع نابرابر منابع طبیعی روی زمین یک "جنگ منابع" جدی را در دستور کار قرار می دهد و نگرانی های ژئوپلیتیکی به ویژه در کشورهای بزرگ در حال افزایش است. رئیس کمیته علمی اجلاس کربن استانبول که بین 21 تا 3 آوریل برگزار شد، پروفسور. دکتر. ولکان اس. ادیگر:
تنها یک راه حل وجود دارد و آن استفاده از منابع دوستدار محیط زیست است. علاوه بر این، منابع موجود باید به روشی سازگارتر با محیط زیست با فناوری‌های انرژی پاک مصرف شوند. Özden Görücü: "موثرترین دشمن کربن جنگل ها هستند. ارزش کربن جنگل ها در هر هکتار حدود 5000 دلار است."
با توجه به عدم توزیع یکنواخت منابع طبیعی بر روی زمین، امروزه که «جنگ منابع» در جریان است، به تدریج نگرانی‌های ژئوپلیتیکی افزایش یافته و به این نکته اشاره شده است که مؤثرترین دشمن کربن که بزرگترین مشکل محسوب می‌شود. از قرن 21، جنگل است.
اجلاس کربن استانبول که برای اولین بار در تاریخ 3 تا 5 آوریل در ترکیه برگزار شد، با حضور دانشگاهیان، نهادها و سازمان های دولتی و نمایندگان بخش خصوصی از کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.
رئیس مشترک کمیته علمی اجلاس کربن استانبول پروفسور. دکتر. ولکان اس. ادیگر (دانشگاه کدیر هاس) و پروفسور. دکتر. Özden Görücü (دانشگاه Sütçü İmam) قبل از اجلاس بیانیه هایی ارائه کرد که در آن موضوعات مهمی مانند تجارت و مدیریت کربن مورد بحث قرار خواهد گرفت.
با بیان اینکه بسیار خوشحال کننده است که وزارتخانه های انرژی و منابع طبیعی، اقتصاد، محیط زیست و شهرسازی، علوم، صنعت و فناوری و امور جنگلداری و آب از اجلاس کربن استانبول که توسط انجمن تولید و مصرف پایدار، معروف به SÜT- سازماندهی شده است، حمایت کردند. D, Volkan Ş. ادیگر خاطرنشان کرد که EMRA و SPK که هیئت‌های نظارتی هستند و بسیاری از سازمان‌های غیردولتی از جمله حامیان آن هستند.
ادیگر با بیان اینکه خوشحال خواهیم شد این اجلاس به استقرار مفهوم پایداری یعنی قرار دادن «منافع اجتماعی به جای منافع فردی» و «آینده به جای امروز» کمک کند و گفت: ادامه خواهد داشت. در سطح بین المللی، به ویژه در سطح بین المللی.
ادیگر بیان کرد که بزرگترین مشکلی که بشر در قرن بیست و یکم با آن مواجه خواهد شد کربن است و تاکید کرد که جهان در سال های اخیر با منابع دست و پنجه نرم کرده است. ادگر ادامه داد:
اگرچه محاسبه شده است که عمر نفت و گاز طبیعی حدود 2012 سال و زغال سنگ 50 سال است، اما با فرض ثابت ماندن تولید و ذخایر سال 100، بدیهی است که منابع ما نمی توانند به اندازه کافی نیاز انرژی را تامین کنند. با سرعت فزاینده ای در قالب یک سری هندسی افزایش می یابد. این واقعیت که چنین منابعی به طور مساوی بر روی زمین توزیع نمی شوند، یک "جنگ منابع" جدی را ایجاد می کند، در حالی که نگرانی های ژئوپلیتیکی را به ویژه در کشورهای بزرگ افزایش می دهد.
Volkan Ş. ادیگر خاطرنشان کرد: این وضعیت با ایجاد تغییرات اقلیمی، اکوسیستم را تغییر می‌دهد و تنها راه مقابله با این مشکلات، استفاده از منابع دوستدار محیط‌زیست و مصرف منابع موجود به شیوه‌ای سازگارتر با محیط زیست با فناوری‌های انرژی پاک است.
-هر کشوری وظیفه ای دارد-
ادیگر با بیان اینکه کشورها علاوه بر ابعاد جهانی مشکل باید با مشکلات محلی نیز برخورد کنند، گفت: برای این منظور کشورها باید وضعیت خود را به خوبی ارزیابی کنند و برنامه‌های اقدام خود را با قاطعیت اجرا کنند. برای دستیابی به این هدف، کشورها باید بر مطالعات علمی مختص جغرافیای خود تمرکز کنند و تهدیدات و فرصت های ناشی از تغییرات آب و هوایی را شناسایی کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه سوتکو امام پروفسور دکتر. از سوی دیگر اوزدن گوروچو اعلام کرد که اجلاس کربن که برای اولین بار در ترکیه برگزار می‌شود، از نظر توسعه تجارت کربن، مدیریت و فناوری‌ها در حوزه اقتصاد سبز و افزایش آگاهی در وی با بیان اینکه انعکاس مثبت قدرت نهادی، ظرفیت دانش و تجربه است، بر اهمیت این اجلاس تاکید کرد و گفت: در این زمینه اقتصاد سبز و موجودیت کشور ما بسیار معنادار است. و اشتراک دانش علمی در سطح ملی و بین المللی در این اجلاس محقق خواهد شد.
جنگل ها بزرگترین دشمن انتشار کربن هستند.
گوروکو با تاکید بر اینکه جنگل‌ها مهم‌ترین مخزن کربن هستند، تاکید کرد که نباید فراموش کرد که سازمان‌های جنگلبانی مهم‌ترین سهامداران در مدیریت کربن، تجارت کربن و تشکیل مبادلات کربن هستند.
اوزدن گوروچو با بیان اینکه مشارکت و مشارکت وزارت جنگل‌داری و امور آب در اجلاس کربن استانبول که در تاریخ 3 تا 5 آوریل 2014 برگزار می‌شود، از نظر محتوا و عملکرد این اجلاس بسیار مهم است، گفت: ما جنگل های کشور از نظر ساختار بومی و تنوع زیستی و ارزش منابع طبیعی بسیار ارزشمند هستند و با بیان اینکه اکوسیستم ها و اکوسیستم های مهمی وجود دارد که امیدواریم با برگزاری این اجلاس آگاهی ها در این زمینه افزایش یابد.
پروفسور پروفسور با بیان اینکه مطالعات و اقدامات خوبی وجود دارد که می تواند از مطالعات فنی جنگلداری که از سال 1937 در کشورمان با موفقیت فراوان و ساختار سازمانی قوی انجام شده است، الگوی جهانی باشد. دکتر. Özden Görücü گفت: یکی از مهمترین نتایج به دست آمده از مطالعات علمی این است که 1 هکتار از جنگل کاج قرمز طبیعی در کشور ما 120 تن کربن را به هم متصل کرده و از طریق فتوسنتز به مواد خام چوب تبدیل می کند. از این منظر، محاسبه می شود که ارزش کربن جنگل مورد نظر حدود 5.000 دلار در هکتار است» و تاکید کرد که جنگل ها در مبارزه با کربن چقدر اهمیت دارند.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*