ساریباش مشکل راه آهن باندرما-چاناق کاله را به مجلس ملی کبیر ترکیه آورد

📩 11/11/2013 10:50

Sarıbaş Bandırma-Çanakkale demiryolu sorununu TBMM ‘ye taşıdı :CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, yılan hikayesine dönen Bandırma-Çanakkale arasındaki demiryolu sorununu TBMM ‘nin gündemine taşıdı.
CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Çanakkale ile ilgili sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında dile getirerek yetkili ve etkilileri uyarmaya devam ediyor. Sarıbaş bu kez de Çanakkale’nin en önemli sorunlarından biri olan ulaşımı ile ilgili yılan hikâyesine dönüşen Çanakkale ile Bandırma’yı birbirine bağlayan demiryolunu gündemine aldı. Konu ile ilgili TBMM’ye soru önergesi veren CHP Çanakkale Milletvekili ali Sarıbaş, önergede yer alan soruların Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep etti. Sarıbaş; “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Temmuz 2012 tarihinde ‘Bandırma-Çanakkale arası yolcu ve yük taşımacılığına yönelik olarak demiryolu bağlantısı çalışmaları başladı’ şeklinde açıklama yapılmıştı.
Buna göre; Bakanlığınızın, Temmuz 2012 tarihinde ‘Bandırma-Çanakkale arası yolcu ve yük taşımacılığına yönelik olarak demiryolu bağlantısı çalışmaları başladı’ yönünde yaptığı iddia edilen ve basınımızda da çıkan açıklamaları doğru mudur? Doğru ise; Bandırma-Çanakkale güzergahı nerelerden geçmektedir? Bu güzergah içerisinde Çan İlçesi de yer almakta mıdır? Yer almıyor ise sanayici ve iş adamlarımızın dört gözle beklediği demiryolu ağı içerisine Çan’ı da almayı düşünüyor musunuz? Bandırma-Çan ve Çanakkale arası yolcu ve yük taşımacılığına yönelik, bu güne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır? Yapıldı ise bu çalışmalar nelerdir? Bandırma-Çan ve Çanakkale demiryolu inşaatı ihalesi yapılmış mıdır? İhalesi yapıldı ise ne zaman başlanıp, ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır? Yük ve yolcu taşımacılığına yönelik olduğu söylenen Bandırma-Çan ve Çanakkale Demiryolu ağı içerisinde hızlı tren projesi de yer almakta mıdır? Yer almıyor ise hızlı teren projesi de düşünülmekte midir?” dedi.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*