پل یاووز سلطان سلیم | 3. پل

📩 29/05/2013 13:59

پل یاووز سلطان سلیم: همانطور که رئیس جمهور گل در مراسم افتتاحیه پل سوم اعلام کرد، پل سوم استانبول اکنون به عنوان پل یاووز سلطان سلیم شناخته می شود. مراسم کلنگ زنی سومین پل بسفر و پروژه بزرگراه مرمره شمالی با حضور عبدالله گل رئیس جمهور، جمیل چیچک رئیس مجلس ملی بزرگ ترکیه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر و برخی از وزرا برگزار می شود.

نخست وزیر اردوغان طی سخنانی در این مراسم گفت: «البته امروز 29 می است. ما در 560 امین سالگرد فتح استانبول توسط فاتح سلطان مهمت، که عصری تاریک را به پایان رساند و عصر نور را گشوده است، با شما هستیم. به همین مناسبت بار دیگر یاد فرماندهان سرافراز سلطانی را که استانبول را با رحمت فتح کردند، گرامی می دارم. خدا به روحت آرامش بده فاتح می گوید؛ ترفند این است که بنیاد شهر را هل دهید. ریا قلب شما را به سوی عبادت سوق می دهد. فاتح مهمت، سلطان جهان در حال تکان دادن عثمانی، می خواهد بگوید که مهارت واقعی او ساختن شهرها و به دست آوردن قلب مردم است.

ما با الهاماتی که از گذشته خود می گیریم به نوشتن تاریخ ادامه می دهیم. درباره هفت اثری که قرار است در استانبول انجام شود در سراسر جهان صحبت خواهد شد. ما دیگر در استانبول خود شاهد خودروهای سنگین نخواهیم بود. این پل نیز پلی با ویژگی های حفاظت از محیط زیست خواهد بود. اکنون برای شما آرزوی موفقیت دارم. فرودگاه سوم که مناقصه آن انجام شده است نیز در دنیا نامی برای خود دست و پا خواهد کرد. من هر از گاهی از تلویزیون گوش می دهم، می گویند "این همه درخت در حال قطع شدن هستند" نمی دانم کجا انجام می شود. انگار تازه از جنگ خارج شده اگر به آنجا سر بزند. فرودگاهی که قرار است ساخته شود مدرن و دارای 5 باند خواهد بود. دو فرودگاه برای استانبول کافی نیست، به گلایه مسافران گوش می دهیم. مناقصه دیگری در حال انجام است. این مناقصه کانال استانبول است. آنها در مورد آن بسیار صحبت خواهند کرد. کاروان در راه است.

ما کارهایی داریم که باید انجام دهیم. با اتصال دریای سیاه به مرمره اجازه عبور کشتی های سنگین را می دهیم. در اینجا، ما برای جذب جمعیت به استانبول برنامه ریزی نمی کنیم، بلکه برای توزیع جمعیت مستقر به سمت این مکان ها هستیم. ببینید Marmaray در 29 اکتبر افتتاح می شود. از اندکی جنوب آن زیر تنگه دو لوله می رود و دوباره ماشین ها از آنجا می آیند و می روند. آیا آنها به چنین سرمایه گذاری هایی اهمیت نمی دهند؟ آلسا قبلاً این کار را کرده بود. مرحله دیگر Yaslıada است من نمی گویم Yassıada. در آنجا مندره اعدام شد. تصمیم در آنجا گرفته شد. دو وزیر هم همینطور. اکنون ما آن جزیره و سیوریادا را در کنار آن به یادگار دموکراسی و آزادی تبدیل می کنیم.

همچنین در حال آماده شدن برای مناقصه جدید در شاخ طلایی هستیم. ما حرف نمی زنیم، کار تولید می کنیم. هر کاری در پارک گزی انجام دهید، ما تصمیم خود را گرفته ایم، تاریخ را در آنجا احیا خواهیم کرد. به کسانی که می خواهند درخت بکارند مکانی را اختصاص می دهیم.

در حال حاضر پل ها با ظرفیت دو و نیم برابر کار می کنند، اتلاف وقت است. ما در تلاش هستیم تا ترکیه آینده را بسازیم. این یک پروژه نمونه برای جهان خواهد بود. ما ملت بزرگی هستیم. هر پروژه ای که در استانبول ساخته شود شهرت ترکیه را افزایش می دهد. Marmaray، پروژه قرن، در شرف پایان است. ما در 29 اکتبر افتتاح خواهیم کرد.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*