خط راه آهن که چهارشنبه را به دو تقسیم می کرد لغو شد

Samsun Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, demir yolunun şehir içinde kalan atıl durumdaki 3 kilometrelik bölümün kaldırılmasının Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından uygun görüldüğünü açıkladı.
Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ve Samsun Strateji geliştirme Platformu Başkanı Yakup Güven, kaldırılacak demir yolları üzerinde incelemelerde bulundular. Mahalle halkı, yetkililere yolun açılacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Yıllardır atıl durumda olan demiryolları hattını kaldırarak bu hat üzerinde yaşayan mahalle sakinlerine yol ve alt yapı hizmeti götürme imkanına kavuştuklarını açıklayan Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “Çarşamba şehir merkezinde konut alanı içinde kalmış yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda, 15-20 metre genişliğindeki demir yolu hattının iki kenarında yaşanan halkımıza hizmet götürme imkanına kavuşuyoruz.” dedi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a ve DDY yetkililerine teşekkür eden Başkan Dündar, “Demir yollarının şehir içinde kalan 3 kilometrelik kısmını imar yolu olarak yeniden düzenleyeceğiz. Üç yıldır Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyordu. Hattın şehir merkezinde kalan ve yıllardır kullanılmayan bu kısmının alt ve üst yapı hizmetlerinin sunulması, imar yolu olarak açılması için Belediyeye kiralanması talebimiz DDY Genel Müdürlüğü tarafından kabul edildi. Hemşehrilerimize bu hizmeti sunacağımız için mutluyuz.” şeklinde konuştu.
Tren yolunun şehir içinde kalan kısmında incelemelerde bulunan Samsun Strateji geliştirme Platformu Başkanı Yakup Güven de şunları söyledi: “Ulaştırma Bakanlığımız Samsun-Ünye arasına yeni demir yolu hattı yapılacağından geçtiğimiz aylarda Gümüşhane ve Giresun demiryolları çalıştayları yapılmış, Samsun güzergahı üzerinden bu bölgeye demir yolu hattı yapılması kararına varılmıştır. Yeni hat nedeniyle halen Samsun- Çarşamba arasında bulunan demir yolu hattı ihtiyaca cevap veremeyeceğinden ve yerleşim yerleri içersinde kalmıştır. Bu nedenle Çarşamba ilçemizde halen atıl durumda bulunan demir yolu hattının 2700 metrelik kısmını kaldırıyoruz. İlçemizin görünümü ve trafiğinin rahatlaması için atıl durumdaki demir yollarının kaldırılmasının Çarşamba halkımızın yararına olacağını açıkça beyan etmek isterim. Halkımızın yararına olan tüm çalışmalarda demir yolları olarak her türlü kolaylığı sağlamaya devam edeceğiz. Yeni yapılacak Çarşamba giriş yolları ve güzergâh çalışmalarının Çarşambalı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.”

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*