تونل اتصال ZINCIRLIKUYU چه زمانی به پایان می رسد؟

📩 20/02/2012 11:50

حرکت دیگری در 28 متری زیر بنای مرکز زورلو وجود دارد. 770 کارگر در ساخت این یک کیلومتری کار می کنند که 230 متر آن تونل مترو و 1 متر آن سایر جاده ها است.

همه کسانی که از ترافیک ناشی از تراکم مراکز خرید در خیابان Büyükdere در استانبول شکایت دارند، با "ترس" منتظر تکمیل مرکز Zorlu هستند که در Zincirlikuyu در حال ساخت است. او در مورد بار ترافیکی که توسط اقامتگاه ها، مراکز خرید و ساختمان های اداری ایجاد می شود، متعجب است. در واقع من یکی از آنها بودم. تا روز قبل، امره زورلو، عضو هیئت اجرایی زورلو گیریمنکول، مهمت اوون، معاون مدیر کل و یک تیم بزرگ، چهره نامرئی پروژه را به صورت زیرزمینی گشت و گذار کردند.

در حال حاضر همه شاهد ساخت سه برج و یک مرکز خرید هستند که در وسط زمین بلند شده اند. اما نوع مشابهی از کار تب دار بالا در زیر زمین ادامه دارد. تونلی در 28 متری زیر زمین در حال ساخت است که مرکز زورلو را به ایستگاه مترو Gayrettepe متصل می کند. این تونل جاده دردناکی را که توسط کسانی که از متروبوس پیاده می شوند تا به مترو زیرزمینی برسند، به سمت تمدن می برد. مترو و متروبوس برای اولین بار به هم متصل شدند. این تونل دارای خروجی از 6 نقطه مختلف روی زمین است. یعنی در صورت تمایل می توانید از مسیر مرکز زورلو وارد شوید و از این خروجی ها عبور کنید و بدون خیس شدن، سرما و خستگی این کار را انجام دهید. با استفاده از این تونل، عابران پیاده نیز از حبس روی پل هوایی که تنها راه عبور ماسلاک از Zincirlikuyu است، رها می شوند.
ما به همراه مدیران زورلو گیریمنکول وارد محل ساخت و ساز شدیم و 400 متر زیر زمین راه افتادیم و از ایستگاه مترو گایرتپه خارج شدیم. با اتمام ساخت تونل، این مسافت در زمان بسیار کمتر و بدون خستگی با 14 تردمیل مجزا طی می شود. بنابراین بسیاری از مردم از خرید خودرو رها می شوند. Mehmet Even، معاون مدیر کل می گوید که با یک محاسبه تخمینی، این تونل باعث کاهش 20 درصدی تردد وسایل نقلیه در منطقه می شود.

ترانسفورماتور بازسازی شده
مرکز زورلو روزانه حدود 584 نفر جمعیت با 200 اقامتگاه، یک مرکز خرید با 185 فروشگاه، یک هتل با 20 اتاق، یک فضای اداری به مساحت 5 هزار متر مربع و یک پارکینگ برای 5 هزار وسیله نقلیه را در خود جای خواهد داد. ترافیک ایجاد شده توسط این امر البته باید از امروز محاسبه شود. بودجه سرمایه گذاری قسمت قابل مشاهده پروژه 500 میلیارد دلار است. سرمایه گذاری 2.5 میلیون دلاری زیرزمینی وجود دارد. 100 میلیون دلار از این مبلغ برای ساخت تونل است. مابقی سرمایه گذاری شرکت در انتقال داده از طریق خطوط برق و فاضلاب تجدید شده در منطقه است. ما بار دیگر اهمیت حمل و نقل زیرزمینی را در بارش برف که همه جابجایی های ما را در آخرین ماه استانبول محدود کرده است، درک کرده ایم. به همین دلیل به نظر می رسد هر سرمایه گذاری در این شهر انجام چنین پروژه هایی را انجام دهد.

"به من 15 سال تجربه داد"
ساخت مرکز زورلو یک هیجان بزرگ برای امره زورلو 28 ساله است، اما همچنین یک تجربه اولیه است. «این شغل برای من معادل 15 سال سابقه کار است. او می گوید: «این یک شانس بزرگ است.

یک خط برای 25 هزار عابر پیاده وجود خواهد داشت
با دقت به این نقشه نگاه کنید. تصور کنید در شرایط امروزی چقدر دشوار است که از محل ساخت و ساز مرکز زورلو به گایرتپه بروید. در سه ماهه اول سال 2013، پوشش این جاده بدون هیچ گونه فرسودگی امکان پذیر خواهد بود.

شش خروجی مختلف به خیابان وجود دارد
این تونل از مرکز زورلو وارد شده و به ایستگاه مترو Gayrettepe متصل می شود، اما با 6 خروجی در بین آن، زیرزمین را به نوعی مسیر عابر پیاده تبدیل می کند. کسانی که می خواهند سوار مترو شوند باید 28 متر پایین بیایند و کسانی که می خواهند از خیابان رد شوند باید 10 متر پایین بیایند.

مناطق سبز به روی همه باز است
فضای سبزی که حتی کسانی که هیچ ارتباطی با ساختمان های مرکز زورلو ندارند هم می توانند از آن بهره مند شوند، تقریباً 5 برابر میدان تقسیم است. این منطقه که در وسط محور 20 هزار نفری عابر پیاده در دره اولوس، اتیلر و منطقه لوازیم قرار دارد، فرصتی را برای هزاران نفر ایجاد می کند تا هر روز یک نفس بکشند.

منبع: اکتیف نیوز

 

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*