خط Köseköy - Gebze به روی ترافیک بسته خواهد شد

📩 24/11/2018 11:44

1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren, hatta araştırma ve zemin etüdü çalışmaları yapılacağından Köseköy – Gebze kesiminde saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında hat trafiğe kapatılacak

ESKİŞEHİR-İSTANBUL YHT HATTININ İNŞAATI 31 ARALIK 2013′TE BİTECEK

Ülkemizin en büyük Yüksek Hızlı Tren hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Eskişehir-İstanbul kesiminin yapımı devam etmektedir. Bu amaçla İnönü-Köseköy arasındaki 158 km’lik bölümde yapım çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. 56 km’lik Köseköy-Gebze arasının yapımı ile birlikte İnönü-Gebze arasındaki 214 km’lik kısımda 2012 ve 2013 yıllarında yoğun bir çalışma temposuna girilecektir. Projenin tüm etaplarının bitiş tarihi; 31 Aralık 2013′tür. Bugün itibariyle son 24 aya girilmiş bulunmaktadır.

İnönü-Alifuatpaşa arası: altyapı çalışmaları devam etmektedir

Mekece-Pamukova arası: ray montajı devam etmektedir

Alifuatpaşa-Sapanca arası: 8 Şubat’ta ihalesi yapılacaktır, Mart’ta işler başlayacak ve 21 ay sürecektir.

Köseköy-Gebze arası: 1 Ocak’ta inşaatına başlanacaktır. 2 yıl hatlar kapalı kalacaktır.

Yeni yapılan Yüksek Hızlı Tren hattı bazı yerlerde mevcut demiryolu hattıyla kesişmekte; Köseköy-Gebze kesimi ise istimlâk zorlukları nedeniyle tamamen mevcut hat üzerine oturmaktadır. Hatta yapılan çalışmayla tren trafiğini aynı anda sürdürmek mümkün değildir.

Yeni hattın mevcut hatla kesiştiği Köseköy-Gebze kesiminin, Eskişehir-Köseköy etabıyla eş zamanlı olarak bitirilmesi ve hattın 2013 yılında tamamlanması gerekmektedir.

Proje, aynı zamanda Avrupa Birliği hibe fonlarının da desteğiyle yapılan en büyük projelerden biridir.

Köseköy-Gebze arasındaki mevcut hat 1890 tarihinde yapılmış olup; 122 yıl sonra yeninden yapılarak fiziki ve geometrik şartları YHT işletmeciliğine uygun hale getirilecektir.

در این زمینه؛

Bilindiği üzere Yüksek Hızlı Tren hatları üzerinde hemzemin geçit bulunmamaktadır.

Bu kesimin YHT işletmeciliğine uygun hale getirilmesi için mevcut hat tamamen yenilenecek, hat ihata altına alınacak; Köseköy-Gebze kesimi tamamıyla YHT işletmeciği standartlarına uygun hale getirilecektir.

Hat üzerinde biri aç /kapa olmak üzere 9 tünel, 10 adet köprü, 122 adet menfez olmak üzere 141 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Bu yapılar gerektiğinde tadil edilerek standart hale getirilecek, 28 adet yeni menfez ve 1 adet alt geçit yapılacaktır.

Yapım kapsamında yaklaşık 1 Milyon 800 bin metreküp kazı ve 720 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecektir.

Mevcut yol çift hatlıdır ancak hatlar aynı platform üzerinde bulunduğundan hattın birinin açık kalıp diğerinde çalışmanın yürütülmesi, proje yapım süresi ve maliyetler açısından uygun değildir.

1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren, hatta araştırma ve zemin etüdü çalışmaları yapılacağından Köseköy – Gebze kesiminde saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında hat trafiğe kapatılacak ve trenler işletilmeyecektir.

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*