با بازسازی راه آهن حجاز، فاصله استانبول تا مکه به 24 ساعت کاهش می یابد.

📩 24/11/2018 11:34

ترکیه در حال آماده شدن برای راه اندازی مجدد یک پروژه مهم است، راه آهن استانبول-حکاز پس از یک وقفه 100 ساله بار دیگر ساخته می شود.

خط استانبول-مکه که اولین پایه آن در 1 سپتامبر 1900 گذاشته شد و از سال 1904 به تدریج مورد بهره برداری قرار گرفت، احیا خواهد شد. با راه اندازی مجدد خط که یکی از پروژه های مهم عبدالحمید هان است، سرعت بین استانبول و مکه با قطار سریع السیر به 24 ساعت کاهش می یابد. شبکه راه آهن سریع السیر که سالانه دو میلیون مسافر را جابه جا می کند، بعداً شامل جده و مدینه می شود.

از 4 کشور عبور خواهد کرد

بخش‌های اردن و سوریه این پروژه که چهار کشور را پوشش می‌دهد، در شبکه راه‌آهن عربستان ادغام خواهد شد. دولت عربستان سعودی همچنین به پروژه راه آهن سریع السیر استانبول مکه اهمیت زیادی می دهد. مقاماتی که اعلام کرده اند به لطف این پروژه حجم تجارت بین کشورهای منطقه افزایش می یابد، می توانند بدون وقفه از ادرنه به مدینه برسند. سلیمان کارامان مدیر کل TCDD در بیانیه خود به مجله معمار و مهندس اظهار داشت که کار بازسازی انجام شده در محدوده پروژه ادامه دارد و خاطرنشان کرد که مطالعات مشابهی در اردن، سوریه و عربستان سعودی در رابطه با همین پروژه انجام شده است.

او آخرین بار خود را در سال 1918 ساخت

آخرین سفر در سال 1918 بود. پس از آن تاریخ راه آهن که توسط انگلیسی ها ویران شده بود تا امروز دیگر قابل استفاده نبود. مسافت دمشق و مدینه که تا آن روز 40 روز طی شده بود نیز در 3 روز آغاز شد.

داستان درخت راه آهن

راه آهن حجاز در واقع در 1 سپتامبر 1900 با یک مراسم رسمی در دمشق آغاز شد. در 1 سپتامبر 1904، این خط در کیلومتر 460 به Maan رسید. خط حیفا که راه آهن حجاز را به دریای مدیترانه متصل می کند، در سپتامبر 1905 تکمیل شد. در سال 1918 طول راه آهن حجاز به همراه سایر خطوط فرعی از 1900 کیلومتر فراتر رفت. پس از راه‌اندازی راه‌آهن حجاز، قطارهای مسافری و کالای تجاری هر روز بین حیفا و دمشق و بین دمشق و مدینه سه روز در هفته کار می‌کردند. پیش از این مسیر دمشق - مدینه با شتر در مدت 40 روز طی می شد و همین مسافت با راه آهن حجاز به 72 ساعت (3 روز) کاهش یافت. علاوه بر این، ساعات حرکت مطابق با اوقات نماز تنظیم شد. با برنامه ای که در سال 1911 شروع شد، خدمات قطار ویژه در تعطیلات مذهبی و ملی سازماندهی شد. پس از سال 1918، حمل و نقل تا به امروز امکان پذیر نبود، زیرا نیروهای اشغالگر راه آهن را ویران کردند و منطقه را تصرف کردند.

سفر از استانبول به مککه با قطار سریع

به منظور احیای راه آهن ترکیه، حجاز که پروژه را با ایستگاه های قطار سریع السیر آغاز کرد، ابتدا ساخت خط آهن سریع السیر استانبول- آنکارا- قونیه را به مرحله تکمیل رساند. خط پرسرعت آنکارا - قونیه راه اندازی شد. پروژه احیای مرز قونیه-کرامان-آدانا ادامه دارد. مطالعات مشابهی در سوریه، اردن و عربستان سعودی وجود دارد. پروژه های خود را در سال 2012-2015 تکمیل خواهد کرد. پس از اتمام پروژه، قطاری که از استانبول حرکت می کند، ظرف 24 ساعت به مکه می رسد. پروژه Marmaray که ظرفیت حداقل 2 میلیون مسافر در سال خواهد داشت و پروژه قطار سریع السیر استانبول-ادیرنه پس از تکمیل در شبکه حمل و نقل اروپا گنجانده خواهد شد.

ساعت کار گروه با توجه به اوقات نماز تنظیم می شود

ساعت حرکت قطارهایی که به حجاز می رفتند مطابق با اوقات نماز تنظیم شد. در ایستگاه های قطار، مسافران منتظر ماندند تا بتوانند نماز بخوانند. در واگن مأموری هم بود که روزی پنج بار برای زائران مؤذن می شد.

منبع: روزنامه ترکیه

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*